چهارشنبه - 2018 سپتامبر 19 - 9 محرم 1440 - 28 شهريور 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192563
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1389 13:29
تعداد بازدید : 122

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

راه کارهای رسيدن به شادی وشادکامی درآيات و روايات

زيباترين و کارسازترين نعمت خداوند بر انسان نعمت شاد بودن است که با نظارت و کنترل عقل و شرع ارزشمند خواهد بود.شادي نياز فطري انسان است . در اين حالت ميزان خلاقيت انسان بيشتري مي شود.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

راه کارهای رسيدن به شادی وشادکامی درآيات و روايات

 

1389

ربابه اصغری

معصومه صفری

فرزانه نیکوبرش

فرح ، سرور ، شادي ،شادماني، رضايتمندي ، خنده، مزاح

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

زيباترين و کارسازترين نعمت خداوند بر انسان نعمت شاد بودن است که با نظارت و کنترل عقل و شرع ارزشمند خواهد بود.شادي نياز فطري انسان است . در اين حالت ميزان خلاقيت انسان بيشتري مي شود.    دست يابي به خواسته ها وآرزوها عامل مهم شادي و انبساط خاطر انسان است که اگر با تمرکز به رضامندي و داشته ها جمع شود شادماني نام دارد و در واقع مهم ترين نشانه ي سعادت دنيوي و اخروي انسان مي باشد.

نقش شادي در همه ي ابعاد زندگي انسان مشهود است از آن جمله عامل پرورش خلاقيت و ابتکار، عواطف و احساسات است وسلامتي جسم، اصلاح اخلاق و... را به دنبال دارد و هم چنين نقش   سازنده اي در بهبود روابط فرد با خدا، خود و خانواده و ديگران ايفا مي کند. علي رغم اين که بسياري از پديده هاي جهان، براي انسان شادي آور و نشاط بخش است ولي بايد پذيرفت که شادماني، نتيجه ي تلاش واقعي، آگاهانه و قابل انتقال به ديگران است مخصوصاً در عصر حاضر که عصر اضطراب و نگراني است.

در آيات وروايات شادي و نشاط را ويژگي خاص مومن شمرده اند. از جمله تحقيقاتي که در اين زمينه صورت گرفته کتاب چگونه شاد باشيم نوشته احمد لقماني و کتاب شرع و شادي نوشته ابوالفضل طريقه دار است که شادي را از ديدگاه روانشناسي و شرع بررسي کردهاند اين رساله پس از بررسي مفهوم شاد  و شادماني و انواع آن به رهنمودهاي دين در حيطه مباحث اخلاقي ، اجتماعي و روانشناسي به عوامل ايجاد شادي و سرور پرداخته است روش تحقيق توصيفي و تحليلي است و گرد آوري اطلاعات  به صورت کتاب خانه اي است .

     منشأ شادي واقعي  ايمان به خداست که در سايه سار اين اعتقاد، بينش صحيح و نيازهاي روانيو عاطفي مثل آرامش، امنيت و اميد تأمين مي گردد که خود روح بخش و فرح افزا مي باشد. هم چنين ذکر و تداوم آن علاوه بر آرام بخشي براي جسم و روح و ايجاد نورانيت و اعتماد به نفس در انسان نشاط انگيز نيز است شادماني را براي او به ارمغان مي آورد .

حضور در اجتماع وادخال سرور نيز به عنوان وظيفه ي انساني و اسلامي هر فردي با رعايت راهبرد   مقايسه ي صحيح بر سطح شادي افراد نقش مؤثري دارد. هم چنين داشتن برنامة مناسب غذايي و ورزش و تحرّک عامل مهم ايجاد نشاط و سرزندگي است. شادي خود هدف نيست، بلکه عاملي مهم براي رسيدن انسان به کمال است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :