سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192562
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1390 13:28
تعداد بازدید : 107

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

فتنه از منظر آیات و روایات

از ابتداي خلقت، انسان همواره با فتنه هاي گوناگوني درگير بوده است و در گيرودار فتنه هاي هر عصري، جامعه دچار تشنّج و درهم ريختگي مي شود و اين تشنّج و درهم ريختگي اثرات و تبعات سوء و گاهاً مثبت بر خانواده ها و سرنوشت انسان ها و جامعه ي اسلامي دارد. در هنگام بروز فتنه ها، افراد جامعه نقش هاي گوناگوني در به وجودآمدن، پيشرفت و به ثمرنشستن فتنه ها دارند و اين فتنه ها نقشي اساسي در محک خوردن ايمان مؤمنين ايفاء مي کند که سعادت و يا شقاوت ابدي انسان ها را به همراه دارد. لذا نجات مؤمنين و جامعه ي اسلامي به عنوان جامعه ي الگو و جهاني آينده در گرو شناخت هر چه بيش تر و همه جانبه ي فتنه بر اساس متون ديني و وحياني به عنوان منابع صحيح و مورد اعتماد است ت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 فتنه از منظر آیات و روایات

 

1390

 

مریم شریفی

 

 خانم بهجت السادات معاون افشاری

 

 خانم عزت سادات میرخانی

 

فتنه، امتحان، ابتلاء

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از ابتداي خلقت، انسان همواره با فتنه هاي گوناگوني درگير بوده است و در گيرودار فتنه هاي هر عصري، جامعه دچار تشنّج و درهم ريختگي مي شود و اين تشنّج و درهم ريختگي اثرات و تبعات سوء و گاهاً مثبت بر خانواده ها و سرنوشت انسان ها و جامعه ي اسلامي دارد. در هنگام بروز فتنه ها، افراد جامعه نقش هاي گوناگوني در به وجودآمدن، پيشرفت و به ثمرنشستن فتنه ها دارند و اين فتنه ها نقشي اساسي در محک خوردن ايمان مؤمنين ايفاء مي کند که سعادت و يا شقاوت ابدي انسان ها را به همراه دارد. لذا نجات مؤمنين و جامعه ي اسلامي به عنوان جامعه ي الگو و جهاني آينده در گرو شناخت هر چه بيش تر و همه جانبه ي فتنه بر اساس متون ديني و وحياني به عنوان منابع صحيح و مورد اعتماد است تا با بررسي و شناخت فتنه در اين منابع بصيرت لازم براي رهايي از فتنه هاي گوناگون در هر عصري به دست آيد.

در فصول پايان نامه، ابتدا ماهيت فتنه از منظر آيات و روايات مطرح گرديده است سپس در ادامه، ويژگي هاي فتنه مطرح شده است و به عوامل مؤثّر در به وجودآمدن فتنه و گسترش آن نيز پرداخته شده است. در بخش بعد به نشانه ها و شگردهاي فتنه گران و همچنين پيامدهاي مثبت و منفي فتنه اشاره شده است. آخرين مطلب نيز به بررسي راه هاي مبارزه با فتنه اشاره دارد که شامل کسب بصيرت ديني و عمل گرايي سنجيده است که هر يک بيان گر دسته اي از راه هاي مبارزه با فتنه است. بررسي و شناخت همه جانبه ي ماهيت فتنه و ويژگي ها و عوامل ايجاد آن در هر زماني براي مبارزه با فتنه مؤثّر است، فرضيه ي اين پايان نامه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :