سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192560
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1389 13:22
تعداد بازدید : 122

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسي مسأله طلاق از ديدگاه اسلام (همراه با تحليلي بر مباحث طلاق در ايران)

خانواده، ابتدائي ترين و اساسي ترين ركن حيات بشري محسوب مي شود استحكام بنيان آن همواره مورد توجه پيامبران، مصلحان اجتماعي و انديشمندان بوده است. سلامت اجتماع در گرو ثبات و پايداري خانواده است و زوال اين نهاد و پايه، پيامدهاي بس ناگوار را در مقياس اجتماعي به دنبال خواهد داشت.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي مسأله طلاق از ديدگاه اسلام

 (همراه با تحليلي بر مباحث طلاق در ايران)

1389

ايران نادري

طاهره لطیفی

فرزانه نیکوبرش

طلاق، ازدواج، استحکام خانواده، ابغض الحلال

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


خانواده، ابتدائي ترين و اساسي ترين ركن حيات بشري محسوب مي شود استحكام بنيان آن همواره مورد توجه پيامبران، مصلحان اجتماعي و انديشمندان بوده است. سلامت اجتماع در گرو ثبات و پايداري خانواده است و زوال اين نهاد و پايه، پيامدهاي بس ناگوار را در مقياس اجتماعي به دنبال خواهد داشت. امروزه با گسترش زندگي ماشيني و مشكلات و انحطاط اخلاقي و سستي بنياد خانوده، پديده طلاق به عنوان يك معضل اجتماعي بيش از پيش خودنمائي مي كند.

ز سويي با توجه به اين که هر نظام حقوقي و ديني در امور مختلف از جمله مسائل خانوادگي و طلاق داراي احکام و قوانين و توصيه هاي خاص مربوط به خود است، لذا گاهي مشاهده مي شود که طرفداران هر يک از اين تفکرات و نظام ها به منظور مطرح ساختن تفکرات و نظريات خود و جلب نمودن اذهان به سوي خويش به ايجاد ترديد و شبهه افکني در خصوص نامناسب بودن و غيرعادلانه بودن احکام موجود در ساير تفکرات و ديدگاه ها مي پردازند.

با توجه به اين که اسلام به عنوان آخرين دين آسماني مدعي کامل بودن احکام و دستوراتش براي سعادتمندي نوع بشر در هر      زمينه اي است، لذا به شدت در زمينه مسائل گوناگون از جمله بحث حقوق زن و مسائل خانواده و طلاق مورد حمله ساير مکاتب قرار مي گيرد. لذا در اين تحقيق ضمن بررسي مساله طلاق از ديدگاه اسلام به برخي شبهات موجود در اين زمينه پاسخ داده شده است. در اين تحقيق ضمن بررسي تاريخچه طلاق در بين اديان و جوامع قديم به بررسي وضعيت طلاق در اسلام، دلايل بروز طلاق، راه هاي پيشگيري از آن، شرايط صحت، ارکان و انواع طلاق در اسلام و نيز پردازش اين موضوع در جامعه اسلامي ايران پرداخته شده است.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :