سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192558
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1390 13:19
تعداد بازدید : 109

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسي ايمان و آثار آن و عوامل تقويت آن(از ديدگاه آيات و روايات)

ايمان ركن و راه نيل به سعادت است كه در سرشت آدمي نقش تعيين كننده دارد. نهالي است كه در زمين دل مي رويد و اگر از چشمه ي جوشان عمل صالح آبياري شود، در ختي تنومند خواهد شد كه بر تمام زواياي جان آدمي سايه مي گسترد و ايمان حقيقتي عظيم است كه خداوند به خاطر افاضه ي آن و هدايت به وسيله ي آن بر انسان منت نهاده است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي ايمان و آثار آن و عوامل تقويت آن(از ديدگاه آيات و روايات)

 

1390

سيده الهام شاهچراغي

 

طاهره لطیفی

فرزانه نیکو برش

ايمان، مؤمن، علم، سعادت،شقاوت، تقوي، توبه.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ايمان ركن و راه نيل به سعادت است كه در سرشت آدمي نقش تعيين كننده دارد. نهالي است كه در زمين دل مي رويد و اگر از چشمه ي جوشان عمل صالح آبياري شود، در ختي تنومند خواهد شد كه بر تمام زواياي جان آدمي سايه مي گسترد و ايمان حقيقتي عظيم است كه خداوند به خاطر افاضه ي آن و هدايت به  وسيله ي آن بر انسان منت نهاده است. باور قلبي و خالصانه به اصول دين و عمل صالح دو ركن اساسي هستند كه ضامن امنيت دنيايي و آخرتي انسان مي باشد.

هدف از اين تحقيق كاربردي، شيوه ي جمع آوري اطلاعات به صورت متني و كتابخانه اي بوده از روش تحقيق توصيفي بهره جسته كه  در چهار فصل ارائه گرديده است.

ايمان عبارت است از تصديق وحدانيت خدا، صفات او و تصديق احكام ضروري كه پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم ) آورده است. باعث آرامش روح و اطمينان خاطر در فرد مي شود، نسبت به جذابيت هاي دنيا او را بي توجه مي كند, روحي بزرگ مي دهد كه از سرزنش هيچ سرزنش كننده اي نمي هراسد, شخص را عدالت خواه و حق مدار بار مي آورد و در برابر خداوند خاضع و خاشع مي گرداند.

از آفات و موانع ايمان صادقانه: جهل، غفلت، گناه، روحيه ي استكباري و... مي باشد كه براي مبارزه با اين موارد بايد به توبه ، زهد ،مراقبه و محاسبه و تقوي الهي پناهنده شد و متخلق به اخلاق الهي گشت.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :