جمعه - 2019 آوريل 19 - 14 شعبان 1440 - 30 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192548
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1389 12:33
تعداد بازدید : 160

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

عوامل گشایش و تنگی رزق در آیات و روایات

رزق بخشش پی در پی، بهره و عطای همیشگی است که خداوند نصیب بندگان خود می کند. رزق واسع در کمال و سعادت و تقرب انسان به خداوند و کسب آرامش تاثیر بسزایی دارد و از طرفی در آموزه های اسلامی تنگی روزی و فقر یکی از عوامل کفر و ناسپاسی انسان می باشد.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل گشایش و تنگی رزق در آیات و روایات

1389

سمانه خورسی

معصومه صفری

فرزانه نیکوبرش

رزق، رازق، گشایش، تنی معیشت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

رزق  بخشش پی در پی، بهره و عطای همیشگی است که خداوند نصیب بندگان خود می کند. رزق واسع در کمال و سعادت و تقرب انسان به خداوند و کسب آرامش تاثیر بسزایی دارد و از طرفی در آموزه های اسلامی تنگی روزی و فقر یکی از عوامل کفر و ناسپاسی انسان می باشد.

رزق نقطه اتصال انسان به خداوند سبحان می باشد بنابر این شناخت رازق واقعی و آشنا شدن با راه کارهای افزایش روزی  برطرف نمودن موانع رزق موجب توفیقات بیشتر در دنیا و رستگاری در آخرت می باشد.

در این نوشتار که موضوعی اخلاقی است، روش تحقیق توصیفی و جمع آوری اطلاعات به شیوه متنی و کتاب خانه ای است و در چهار فصل تنظیم گشته است.

ارتباط مومنان با خداوند از راه دعا، اعمال عبادی و محبت اهل بیت (ع) از عوامل افزایش روزی می باشد . مهمترین عامل کسب روزی در آیات و روایات کار و تلاش معرفی شده است.

عواملی  دیگر چون طهارت ظاهری سبب فزونی رزق ظاهری است و طهارت باطنی و تقوا و پرهیز کاری همراه با توکل رزق مادی و معنوی را می افزاید.

سلام کمال انسان را در سایه تکامل جامعه می داند در نتیجه خوش اخلاقی، حسن معاشرت، صله رحم، ازدواج و پرداخت صدقات واجب و مستحب، رررضایتمندی افراد جامعه و بالاتر از آن رضایت الهی را به دنبال دارد و عامل مهم در ریزش برکات و مواهب الهی به زندگی فرد می باشد و نیز در پرتو این آموزه های تعدیل ثروت و قیام به عدالت اجتماعی حاصل خواهد شد.

البته وسعت و تنگی معیشت نشانه ی منزلت یا بی ارزشی انسان نزد خداوند نیست زیرا دنیا جایگاه آزمایش و امتحان است و از طرفی گاه عواملی مثل غفلت و گناه انسان ها را دچار سنت استدراج می کند و گاه باعث می شود انسان از روزی های فراوان بی بهره و از رحمت الهی دور گردد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :