سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192544
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1387 12:20
تعداد بازدید : 95

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

شرح صدر در آيات وروايات

شرح صدر يکی از مواهب کريمه الهی است که بر اساس اراده خدوند وشايستگی افراد با آن ها ارزانی می گردد .شرح صدر افزايش ظرفيت فکری، روحی و کنترل احساسات وادراکاتی که بر او وارد می گردد می شود واستعداد های پنهانی روح انسان در سايه تربيت های اسلامی به ظهور وفعليت می رسد

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شرح صدر در آيات وروايات

 

1387

معصومه شاهبداغي

 

معصومه صفری

فرزانه نیکوبرش

شرح صدر ، قلب ، ضيق صدر ، قساوت قلب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

شرح صدر يکی از مواهب کريمه الهی است که بر اساس اراده خدوند وشايستگی افراد با آن ها ارزانی می گردد .شرح صدر افزايش ظرفيت فکری، روحی و کنترل احساسات وادراکاتی که بر او وارد می گردد می شود واستعداد های پنهانی روح انسان در سايه تربيت های اسلامی به ظهور وفعليت می رسد ونفس ناطقه او گسترش می يابد وشخص را قوی ، صبور وتوانا می کند وحيات نوينی را برای او به ارمغان می آورد که منجر به تغيير رفتار وحرکت او می شود وقدرت جدا کردن حق از باطل را پيدا می کند . اين تحقيق به صورت توصيفي است وجمع آوري اطلاعات به صورت كتاب خانه ای، که در چهار فصل تنظيم شده است.

ضيق صدر مقابل شرح صدر می باشدکه در اثر آن دل قابليت پذيرش هيچ حقی را پيدا نمی کند و شرح وضيق صدر وهدايت وضلالت افراد  بستگی به اعمال وکردار آن ها دارد ونشانه های شرح صدر دل کندن از دنيای فانی وميل به آخرت وآماده بودن برای مرگ قبل از رسيدن آن می باشد .از عوامل شرح صدر علم، معرفت و تقوا می باشد که انسان را به جوار پروردگار می رساند وبا ياد و ذکر خداوند حجاب ها از دل بر داشته می شود وبا صبر توان بر خورد صحيح با خوشی ونا خوشی در انسان ايجاد می شود .

از عوامل قساوت قلب شيطان وهوای نفس وگناه می باشد که باعث فراموشی خداوند وخود فراموشی می شود وانسان دچار خود خواهی وخود بينی وتکبر می شود وتکبر موجب ضيق صدر می شود .شرح صدر چيزی نيست که به سادگی برای افراد حاصل شود بلکه با معرفت وآگاهی وپی بردن به چگونگی ارتباط انسان با خدا ، خود وطبيعت وبا تقوا وتزکيه ودوری از بسياری از عادات ناپسند که به آن مبتلا هستيم در خود نهادينه کنيم .

البته عوامل شرح صدر وثمرات آن رابطه دو سويه دارند ؛ يعنی عواملی مانند : صبر وآرامش و... از ثمرات شرح صدر نيز به شمار می آيد .اميد است با لطف خداي متعال  اين استعداد دروني را به فعليت رسانده ودر پرتو آن جهت گيري هاي خود را در رابطه با خدا، خود وجامعه بر اساس معيارهاي الهي تنظيم نمود .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :