سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192536
تاریخ انتشار : 28 آذر 1390 11:36
تعداد بازدید : 89

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

علل و آثار تکبرو راهکارهاي درمان آن از منظر آيات و روايات

تکبر از مباحث اخلاقی است که در علومی مانند علوم قرآنی، اجتماعی ،سیاسی و...قابل بررسی است که با رویکرد اخلاقی به آن پرداخته شده است . اين بيماري بزرگ ترين آفت زندگي مادي و معنوي انسان است و موجب و عذاب دنيوي و اخروي مي گردد.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علل و آثار تکبرو راهکارهاي درمان آن

از منظر آيات و روايات

 

1390


مرضيه فروغي

 

وحيده محمدي

فرزانه نيکو برش

غرور، تکبر، خودبيني، استکبار

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

تکبر از مباحث اخلاقی است که در علومی مانند علوم قرآنی، اجتماعی ،سیاسی و...قابل بررسی است  که با رویکرد اخلاقی به آن پرداخته شده است . اين بيماري بزرگ ترين آفت زندگي مادي و معنوي انسان است و موجب و عذاب دنيوي و اخروي مي گردد.

در واقع شخص کم ظرفيت به محض اين که کمال يا امتيازي را در خود مشاهده نمود، تصور مي کند داراي مقام و مرتبه اي است.

در روايات بسياري امام معصوم(عليه السلام) ريشة مفاسد را در روح خود بزرگ بيني دانسته و آن را سبب فساد انسان و از بين رفتن اخلاق فردي و اجتماعي و سقوط انسان ها مي دانند و بسياري از مفاسد اخلاقي چه در حوزة فردي و چه اجتماعي از خصلت شيطاني خود بزرگ بيني سرچشمة مي گيرد. به خصوص در اين زمان که مستکبران ، ظلم هاي بي شماري را بر مردم مظلوم واردمي کنند. بنابراين هر فرد مسلماني اين مسئوليت را دارد که در حد قدرت و امکانات خود از اين صفت رذيله جلوگيري کرده و تواضع را سرلوحة زندگي خود سازد.

  در اين تحقيق شيوة جمع آوري اطلاعات به صورت کتابخانه اي و متني و روند کار به صورت توصيفي و کاربردي مي باشد که در چهار فصل ارائه شده است.

تکبر داراي متعلقاتی است يا در برابر خدا و اوامر الهي يا  در برابر بندگان خدا و رهبران الهي  مي باشد. و از مهم ترين آثار آن مي توان به عدم حق پذيري، ريا و خودفريبي و عذاب اخروي و تجاوز و فساد و...اشاره کرد.

انسان با غوطه ور شدن در تکبر و خودبيني فطرت پاکش آلوده مي شود که نتيجة آن بروز ناکامي ها است. از اين رو اسلام براي بازگشت انسان به فطرت پاکش عوامل مؤثري را از جهت علمي و عملي براي ترک گناهان ارائه داده است که مهم ترين آن ها عبارتند از: شناخت خود و خدا، تعبد و تسليم در برابر حق تعالي، تواضع، ياد مرگ، دعا و استعانت از خدا و...

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :