سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192533
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1390 11:30
تعداد بازدید : 148

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسي ابعاد تقوا از ديدگاه آيات و روايات

موضوع تقوا در علوم مختلفي از جمله : اخلاقي، تفسيري،اجتماعي، روان شناسي و ... قابل بررسي است اما در اين اثر تقوا از زاويه تفسيري و اخلاقي بررسي شده است. قرآن کريم چارچوب راهيابي به حقيقت و سعادت مندي را براي انسان به تصوير کشيده است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي ابعاد تقوا از ديدگاه  آيات و روايات

 

1390

محترم مقتصدي

 

فاطمه خدابنده لو

فرزانه نیکوبرش

تقوا، معرفت، تزکيه، اطاعت، ايمان، رستگاري

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع تقوا در علوم مختلفي از جمله : اخلاقي، تفسيري،اجتماعي، روان شناسي و ... قابل بررسي است اما در اين اثر تقوا از زاويه تفسيري و اخلاقي بررسي شده است. قرآن کريم چارچوب راهيابي به حقيقت و سعادت مندي را براي انسان به تصوير کشيده است و راه تکامل و رشد او را در مسيري که منطبق با آيات الهي و توأم با رهنمودهاي اهل بيت عصمت باشد بيان نموده است. تقوي يک حالت دروني و ملکه ي اخلاقي است که هر گاه اين ملکه در انسان پيدا شود، قدرتي پيدا مي کند که مي تواند از گناه پرهيز کند. با توجه به نقش تقوا و تزکيه و پالايش روح در رشد و کرامت انساني از يک سو، و پيامدهاي عدم رعايت تقوا و بازماندن از سعادت، از سوي ديگر  اين موضوع را انتخاب کردم.

روش تحقيق با هدف بنيادي  به صورت توصيفي تحليلي و جمع آوري اطلاعات کتاب خانه اي و متني است که در چهار فصل تنظيم شده است.

دعوت به تقوا در هر عصري مطرح بوده و هست. هرکدام از انبياء مردم زمان خود را به رعايت تقوا دعوت کرده اند. تقوا منحصر در تقواي عملي نيست، بلکه تقواي فکري و عقلي (نظري) را هم شامل مي شود.  خداوند متعال در قرآن کريم عده اي از پيامبران همچون: حضرت ابراهيم خليل( ع ) و اسحاق(ع) و اسماعيل(ع)و .... به عنوان مظاهر تقوا ياد کرده است و از مؤمنان خواسته تا در زندگي خود، آن ها را الگو قرار داده و به آن ها اقتدا نمايند .

تقوا باعث افزايش ظرفيت فکري، روحي و کنترل احساسات و ادراکاتي که بر انسان وارد مي شود،
مي گردد و استعدادهاي پنهاني روح انسان در سايه ي تقوا به ظهور و فعليت مي رسد و نفس ناطقه ي انسان گسترش مي يابد و حيات نويني را براي او به ارمغان مي آورد که فرد قدرت جدا کردن حق و باطل را پيدا مي کند.
خودشناسي و درک ارزش هاي انساني، يکي از عوامل مهم و راه رسيدن به تقوا و عبوديت است تفکر مهمترين عامل گرايش به تقوا و عبوديت و بهترين راهنماي انسان به سوي هدايت و کمال است.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :