جمعه - 2019 آوريل 19 - 14 شعبان 1440 - 30 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192532
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1390 11:27
تعداد بازدید : 103

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

سيماي سياسي حج در آيات و روايات

حج از شعائر اسلامي و تجلي ايمان و وحدت امت اسلامي بوده و بيان کننده ي فلسفه ي توحيد و جلوه نمايي مبارزه انسان هايي آزاده با شرک وکفر مي باشد.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سيماي سياسي حج در آيات و روايات

1390

ليلا اسدنژاد ركني

 

طاهره لطیفی

فرزانه نیکو برش

حج ، وحدت ، توحيد ، سياست ، ولايت ، برائت از مشرکين

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

حج  از شعائر اسلامي و تجلي ايمان و وحدت امت اسلامي بوده و بيان کننده ي فلسفه ي توحيد و جلوه نمايي مبارزه انسان هايي آزاده با شرک وکفر مي باشد.

با گذشت زمان سيماي حج  به سبب آميختگي معنوي آن با پويايي سياسي و آن دست خوش تغييرات و تحولات توأم با تحريف و اعمال کليشه اي شده است که سمت تضعيف روح حج و        بي محتوا ساختن فلسفه اصيل آن گشته است، غفلت عمومي اُمت اسلامي از اين امرِ مهم، ضرورت پژوهش پيرامون احياء حج ابراهيمي و شفاف شدن بعد سياسي حج را بيشتر از پيش مي گرداند.

در اين پژوهش که با هدف کاربردي واز روش توصيفي - تحليلي با بهره جسته و شيوه جمع آوري اطلاعات  به صورت متني و کتاب خانه اي بوده و در سه فصل ارائه شده است.

حج از ارکان دين مبين اسلام و کنگره ي عظيم اُمت اسلامي است که دل هاي  موحدين را  يک  دل مي کند در اين همايش بين المللي مسلمانان با ظرفيت ها و پتانسيل هاي  قوي که مي تواند در عرصه هاي سياسي جهان مؤثر باشد،حضور پيدا مي کنند. بنابراين ضروري است، زائران بيت الله الحرام از اين فرصت استثنايي نهايت بهره را برده و با الهام از حج توحيدي، با امت هاي اسلامي تعامل نموده، اخبار جهان اسلام را به دور از هر گونه جوّ تبليغاتي کاذب به مردم سرزمين هاي خود برسانند.
بزرگ ترين دست آورد که همان وحدت انسان هاي آسماني است را قدر دانسته و با هم متحد شده  و با صفوف محکم در برابر طاغوت ها و شياطين زمان هم چون دژ محکمي ايستاده و از انسان ها و مسلمانان مستضعف جهان حمايت و دفاع نمايند و توظئه هاي ضد اخلاقي و ضدانساني شياطين زمانه را خنثي نمايند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :