سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192530
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1386 12:22
تعداد بازدید : 97

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

ويژگی ها وامتيازات نظام مبتنی بر ولايت مطلقه فقيه

ادله عقلی و نقلی در رابطه اثبات ولايت فقيه دلايل نقلی ، اجرای احکام اسلامی ، مجاری الامور و الاحکام ، يعنی آن امور و احکامی که به آن ها بيضه اسلام از گزند دشمن حفظ می شود .

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ويژگی ها وامتيازات نظام مبتنی بر ولايت مطلقه فقيه

1385

فرشته سليمانی

فاطمه نجفی

فرزانه نیکو برش

ولايت فقيه ، ولی،نظام سياسی،مطلقه ، دموکراسی 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

يكی از مباحث مهم و مورد توجه اذهان، خصوصًا دشمنان انقلاب اسلامی، مسئله ولايت فقيه و ويژگی ها و امتيازات نظام مبتنی برولايت مطلقه است. از رو، برآن شديم که تحقيقي دراين زمينه ، ويژگی ها و امتيازات نظام مبتنی بر ولايت فقيه ازطريق ادله نقلی و عقلی و مقايسه نظام های سياسی جهان وطرح شبهات و پاسخ گوئی به آن ها انجام بدهم که بتوانم شناخت کلی از ولايت فقيه و کارکردهای آن برای خود و جامعه فراهم آورم که شيوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتاب خانه ای و روند کار به صورت توصيفی و کاربردی و شبهات و پاسخ گويي به   آن ها است.

ادله عقلی و نقلی در رابطه اثبات ولايت فقيه دلايل نقلی ، اجرای احکام اسلامی ، مجاری الامور و الاحکام ، يعنی آن امور و احکامی که به آن ها بيضه اسلام از گزند دشمن حفظ می شود .

عدم مراجعه به جابرين: « فَانّی قَد جَعَلتَه عَلَيکُم حاکِماً » امام صادق فرمود: من فقيه را حاکم بر شما قرار دادم که هم در کارهای حکومتی و هم در امور قضائی به او مراجعه کنيد زيرا فقيه حاکم در امر قضا هم اشراف  و  هم ولايت دارد.

رجوع به فقها : درباره ی مسائل و مشکلات و رخدادهای اجتماعی که در زمان غيبت من در جامعه اسلامی پيش می آيد به فقها و علمای دين مراجعه کنيد و دلائل عقلی که قاعده ی لطف در عصر غيبت اقتضای لطف الهی آن است که شبيه ترين فرد به معصومين را برای سرپرستی جامعه اسلامی تعيين کند .

حکمت الهی : از آن جا که خداوند حاکم علی الاطلاق است سررشته دار همه ی امور انسان است، بايد گفت قبيح و ناپسند است که خداوند کسی را برای تدبير امور قرار ندهد يعنی نصب پيشوای الهی برای مردم لازم است.

ضرورت نظم اجتماعی : کمال فردی و معنوی او انسان از يک سو نيازمند قانونی در ابعاد فردی و اجتماعی است که مصون نقص و خطا باشد. از آن جا که دشمنان انقلاب اسلامی و به خصوص در سال های اخير حملات شديدی را  متوجه ولايت کرده و شبهاتی را در اين مورد مطرح کرده اند تا کارآمدی حکومتی دينی مبتنی بر ولايت فقيه را زير سؤال ببرند لذا با توجه به اين مطلب ضرورت ديدم راجع به ولايت مطلقه فقيه تحقيق نمايم تا ثابت نمايم نظام مبتنی بر ولايت فقيه يکی از بهترين و کارآمدترين نظام های سياسی در دنياست اميد است دل های بيدار و ضميرهای روشن اين مطلب را پذيرفته و بنابر گفته امام که فرمودند پشتيبان ولايت فقيه باشد تا به اين مملکت آسيب نرسد و در جهت حمايت و تقويت از ولايت فقيه قدم بردارند.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :