سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192526
تاریخ انتشار : 10 دی 1388 11:13
تعداد بازدید : 93

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

جايگاه فقر از ديدگاه اسلام

دين مبين اسلام اهتمام وافري براي تأمين نيازهاي معيشتي فرد دارد و حتي براي تشويق به فعاليت هاي اقتصادي، مالكيت خصوصي را جايز شمرده است. اما از طرف د يگر دلبستگي افراطي به ثروت و ثروت اندوزي و تكاثر را مذموم مي شمارد

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جايگاه فقر از ديدگاه اسلام

 

1388

شيدا بابايي

طاهره لطیفی

فرزانه نیکو برش

فقر، جهل، كفر، قناعت، حاجت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

دين مبين اسلام اهتمام وافري براي تأمين نيازهاي معيشتي فرد دارد و حتي براي تشويق به فعاليت هاي اقتصادي، مالكيت خصوصي را جايز شمرده است. اما از طرف د يگر دلبستگي افراطي به ثروت و ثروت اندوزي و تكاثر را مذموم مي شمارد و با وضع قوانين مالي از قبيل زكات، خمس،  قرض الحسنه، صدقه و...به تعديل ثروت در جامعه مبادرت ورزيده است، تا عدالت اجتماعي اقامه گردد و در نتيجه طمع و آز و تكاثرطلبي در اغنياء مهار گردد و عزت نفس و قناعت ورزي در قشر كم درآمد تثبيت گردد. به علت عدم رعايت قوانين اسلامي و آسماني با وجود پيشرفت هاي علمي و صنعتي در سطح جهان، اما معضل فقر و پيامدهاي ناشي از آن مثل: فقر فرهنگي، جهل، فساد و...از مشكلات عظيم بشري است كه فاجعه آفرين است و در سطح جهان شاهد مرگ و مير بي خانمان ها در زمستان هاي سرد و...هستيم.

در نوشتار حاضر كه به روش متني و كتابخانه اي و از نوع توصيفي تدوين گشته است، در چهار فصل تنظيم شده است در اين تحقيق  به بررسي مفهوم فقر و اقسام آن و علل به وجود آمدن فقر و آثار و پيامدهاي منفي آن مورد بررسي قرار گرفته است و در انتها به كاوش در مورد سازکارهاي مناسب جهت فقرزدايي و اصلاح جامعه از تكدي گري و وادار نمودن كودكان به اشتغال هاي كاذب و... از ديدگاه روايات و آيات پرداخته شده است.  

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :