جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192517
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 11:6
تعداد مشاهدات : 88

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسي مؤمن حقيقي و نشانه ها و صفات او (از ديدگاه آيات و روايات)

موضوع ايمان در علوم مختلف اعتقادی ، اجتماعی ، تفسيری و روايی قابل بررسی است که در اين تحقيق با رويکرد تفسيری و روايی به آن پرداخته شده است. فرد اگر عقيده و ايمان پيوسته داشته باشد، هم سعادتمند بوده و هم تکليفش در زندگي مشخص است در غير اين صورت موجودي سرگردان خواهد بود

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي مؤمن حقيقي و نشانه ها و صفات او

(از ديدگاه آيات و روايات)

1390

ربابه گودرزي سرشت

 

فاطمه خدابنده لو

فرزانه نیکوبرش

مؤمن، ايمان،كفر،
شرك،سعادت،تقوي،توکل،انفاق

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع ايمان در علوم مختلف اعتقادی ، اجتماعی ، تفسيری و روايی قابل بررسی است که در اين تحقيق با رويکرد تفسيری و روايی به آن پرداخته شده است. فرد اگر عقيده و ايمان پيوسته داشته باشد، هم سعادتمند بوده و هم تکليفش در زندگي مشخص است در غير اين صورت موجودي سرگردان خواهد بود.چيزي که همواره براي انسان اهميت دارد تنها ايمان است که انسان را به صورت يک مؤمن حقيقي در مي آورد. اين تحقيق با هدف كاربردي،به شيوه توصيفي تحليلي و جمع آوري اطلاعات به صورت متني و كتابخانه اي بوده كه  در چهار فصل ارائه گرديده است.

ايمان از امن به معناي آرامش نفس و از بين رفتن بيم و هراس است و مومن كسي است كه در حصار باورهاي اعتقادي به آرامش خاطر رسيده است. در قرآن و سنت نشانه هايي براي مومنان شمرده است. مومن حقيقي چون نام خداوند متعال براي او ذكر شد، حالت طمأنينه او متحول گشته  و قلب  خاشع مي شود. ‏وقتي ايمان انسان به حدي از كمال رسيد كه مقام پروردگار و موقعيت خود را شناخت، در اين موقع بر خود واجب مي ‏داند كه بر او توكل نموده و تابع اراده او مي شود. انسان مومن  به سوی عبوديت معطوف شده و با اخلاص،پروردگار خود را عبادت می کند که از بهترين مظاهر آن نماز است. انفاق از صفات مومنين محسوب می شود،در صورتی که برای خدا و بدون ريا باشد.ايمان روح برادري را در جامعه ايجاد كرده، پايداري مي بخشد. مؤمنان بر اثر ايمان با اخلاق پسنديده ، مهرباني و نرم خويي با هم نوعان خود انس مي گيرند در برابرآنان متواضعند، وظايف خود را در برابر آن ها انجام داده و حقوق همديگر را محترم مي شمرند. از مهم ترين نشانه هاي ايمان بصيرت و روشن بيني است كه در پرتو آن ، حق از باطل شناخته مي شود.عواملي چون شرك ،كفر ،فسق، جهل و انجام گناهان كبيره سبب خارج شدن ايمان بوده و از آسيب هاي در كمين مؤمنان به شمار مي رود كه مي توان  با را ه كار هايي چون توبه و زهد و تقوي و مراقبه و محاسبه  اين موانع را از بين ببريم وايمان را تقويت كنيم.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :