دوشنبه - 2019 آوريل 22 - 17 شعبان 1440 - 2 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192514
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1386 12:4
تعداد بازدید : 383

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

علل و آثار تبرج در قران و سنت

«تبرج خود نمايي زنان و آشکار کردن زينتشان براي نامحرم و زيبا جلوه دادن در برابر آنهاست » حجاب نهاد مقدسي از اسلام و حافظ شخصيت زن مسلمان است . از نظر اسلام ، حجاب يک اصل قرآني و يک ضرورت ديني مي باشد و تبرج و خود آرايي گامي به سوي بي بند وباري است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علل و آثار تبرج در قران و سنت

1387

حمیده محمدی

 

معصومه صفری

فرزانه نیکوبرش

تبرّج، خود آرايي، حجاب، عفت، حيا، تهاجم فرهنگي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


«تبرج خود نمايي زنان و آشکار کردن زينتشان براي نامحرم و زيبا جلوه دادن در برابر آنهاست »
حجاب نهاد مقدسي از اسلام و حافظ شخصيت زن مسلمان است . از نظر اسلام ، حجاب يک اصل قرآني و يک ضرورت ديني  مي باشد و تبرج و خود آرايي گامي به سوي بي بند وباري است.

جوامع ما در زمان حاضر ، شاهد گسترش خطيري از بي حجابي و تبرج زنان بوده است . اين پديده به خاطر اثرات منفي خطرناکي است که براي جوامع و نسل هاي آينده به ويژه براي زنان داشته است به بحث و بررسي نياز دارد . و تبيين کار کردهاي حجاب و خود آرايي از ديدگاه اسلام ،موضوعي است که اين تحقيق با روش توصيفي تحليلي به آن پرداخته است و در سه فصل ارائه شده است .

بي ترديد به لحاظ نقش مهم وحساسي که تبرج در سلامت رواني خانواده و امنيت اجتماعي دارد ،اين مسئله مورد توجه قرآن و روايات قرار گرفته است ،زيرا در دين اسلام به بهداشت و سلامت رواني افراد ، اهميت بسيار مي دهد و حتي نتيجه ي نهايي بندگي خدا را ، رسيدن به نفس مطمئن و آرامش روحي و رواني مي­داند که تنها کساني که داراي قلب و رواني سالم هستند، بدان مي­رسند و اصل رهايي و نجات شمرده مي­شوند.

رفتار و انگيزه­هاي زن همانند آفرينش وي اسرار آميز و شگفت آور است. بنابراين، تنها عامل بي­توجهي بانوان به پوشيدگي اندام، فقط سستي ايمان و تمايل به جلوه­گري نيست بلکه علل و عوامل ديگري از جمله علل فرهنگي و اعتقادي، عوامل و انگيزه­هاي رواني و عوامل اجتماعي، وجود دارند که بانوان را به سوي تبرّج و خود آرايي سوق مي­دهند. و تلاش­هاي استعمار در جهت تخريب چارچوب­هاي ارزشي و مقدسات ايماني جامعه و ايجاد چالش­هاي اخلاقي در ميان مردم به خصوص قشر جوان جامعه، يک تفسير بيشتر ندارد و آن نابود کردن حجاب که جزئي از فرهنگ الهي و تمدن اسلامي است.

در اسلام، بنيادي­ترين واحد جامعه خانواده است که اهميت ويژه­اي به آن داده شده و مايه آرامش انسان­ها دانسته شده است. خانواده ارزشمندترين بنياد اجتماعي  به شمار  مي­رود  که  فرزندان  در  کنار  پدر  و مادر،        مي­توانند فضايل اخلاقي خود را تقويت کنند و رشد دهند.

فروپاشي روز افزون ارزش­ها، ما را به اين حقيقت رهنمون مي­نمايد که بي­اعتنايي به اعتقادات و آرمان­هاي معنوي و ارزش­هاي والاي انساني، آثار و پيامدهايي را که به دنبال دارد، از جمله: متلاشي شدن کانون خانواده، تأثيرات مخرب و جبران ناپذير بر فرزندان، سقوط شخصيت انساني زن، افزايش التهاب و بيماري رواني، اثرات اقتصادي و کاهش جذابيت بانوان و در نتيجه معضلات فراواني را براي جوامع به ارمغان آورده است

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :