جمعه - 2019 آوريل 19 - 14 شعبان 1440 - 30 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192494
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1389 10:41
تعداد بازدید : 138

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

جایگاه عقل و تفکر از دیدگاه آیات و روایات

هنگامی که انسان به ژرفای حقایق و کمال زیبایی ها واقف شود، دل از غیر آن ها می برد و عاشقانه و عارفانه در راه راست قدم می گذارد. هدف از خلقت بندگان جز بندگی اختیاری ایشان و رسیدن به قله های کمال و تقرب در پیشگاه خدای متعال نیست و آن چه این مهم را تأمین می کند، گوهر قدسی عقل است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جایگاه عقل و تفکر از دیدگاه آیات و روایات

 

1389

الهام هاشمی

 

نرگس یاوران

فرزانه نیکو برش

عقل،فکر، ارزش، تواضع،قناعت، شهوت، غضب

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


هنگامی که انسان به ژرفای حقایق و کمال زیبایی ها واقف شود، دل از غیر آن ها می برد و عاشقانه و عارفانه در راه راست قدم می گذارد. هدف از خلقت بندگان جز بندگی اختیاری ایشان و رسیدن به قله های کمال و تقرب در پیشگاه خدای متعال نیست و آن چه این مهم را تأمین می کند، گوهر قدسی عقل است. در مقام اقرار و تصدیق به خدایی که او را به خودش می شناسیم؛ محتاج عقل هستیم. اولین قدم در مسیر بندگی معرفت عقل است که اگر خطایی رخ دهدگام های بعدی، انسان را از هدفش دورتر می کند، عقل هر انسان وسیله کشف حقیقت و نیروی فهم رازهای جهان است که با بهره گیری از آن، طبیعت و محیط اطراف خود را برای تعالی و کمال خویش به کار می گیرد. همۀ خیرات و کمالات بر اساس حسن بهره برداری از کمال عقل است.

در اين نوشتار از روش تحقيق توصيفي با هدف كاربردي استفاده نموده و شيوه جمع آوري مطالب متني و كتابخانه اي بوده است كه در چهار فصل ارائه شده است.

عقل موهبتی است الهی و نوری است رحمانی از این روست که پیامبر درونی انسان شمرده         می شود. این پیامبر درونی با تفکر و تعمق صحیح، خدای تعالی را بر فطرت ها معرفی کرده است و سبب می شود به پیامبران بیرونی ایمان آورده و معارف آن ها را در زندگی خود به کار برد تا به این وسیله ارزش خود را بشناسد و تباه و گمراه نگردد.

از آن جا که تنها عاقلان می توانند نشانه های عقل را برشمارند لازم است به بررسی این نشانه ها از دیدگاه روشنی بخش اسلام پرداخته شود. شناخت این نشانه ها سبب می شود که انسان خود را به این صفات و نشانه ها متخلق کند، از این جمله این نشانه ها: تواضع، زهد، و عبادت و بندگی خدا است.

هوای نفس، لهو، هزل و کبر... آلوده کننده فضای وجودند که موجب سقوط انسان در اعماق دره های گمراهی و ضلالت می شوند، در این میان اولیای الهی به یاری و مدد عقل انسان شتافته و حجاب ها و موانع رشد عقل را به او گوشزد نموده اند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :