جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192483
تاریخ انتشار : 28 تیر 1391 9:25
تعداد مشاهدات : 96

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

بررسي تطبيقي سيره ي سياسي اجتماعي امام حسين(عليه السلام) و امام رضا(عليه السلام)

یکی از شبهاتی که پیرامون امامت وسیره ی ائمه دوازدهگانه (عليهم السلام) که همه شیعیان آنان را اوصیای پیغمبر اکرم (صلی الله علیه واله )ومفسر وتوضیح دهنده حقایق اسلام میدانندو به ویژه درسیره ی امام حسین (علیه السلام)وامام رضا (علیه السلام) وجود دارد این است که در سیره ی این بزرگواران به اموري برمی خوریم که به حسب ظاهر با يكديگر تناقض دارند، لذا ضروري است كه رمز اين تعارضات و اختلافات مشخص گردد چرا كه در غير اين صورت، نه تنها سيره و روش رسول اكرم (صلي الله عليه وآله ) و ائمه ي اطهار (عليهم السلام) مورد استفاده قرار نمي گيرد، بلكه وسيله اي خواهد بود كه هركس راه توجيهي براي عمل خود پيدا كند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

بررسي تطبيقي سيره ي سياسي اجتماعي

امام حسين(عليه السلام)  و امام رضا(عليه السلام) 

 

1391

 

کبری مهدی صفت

 

طاهره ایزددوست

 

 عزت سادات میرخانی

 

سیره ی ائمه،امامان شیعی،تفاوت عملکرد،نقش شرایط ومقتضیات،تقیه،شیوه های مقابله،شیوه ی سیاسی.

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 یکی از شبهاتی که پیرامون  امامت وسیره ی ائمه دوازدهگانه (عليهم السلام) که همه شیعیان آنان را اوصیای پیغمبر اکرم (صلی الله علیه واله )ومفسر وتوضیح دهنده حقایق اسلام میدانندو به  ویژه درسیره ی امام حسین (علیه السلام)وامام رضا (علیه السلام) وجود دارد این است که در سیره ی این بزرگواران به اموري برمی خوریم که  به حسب ظاهر با يكديگر تناقض دارند، لذا ضروري است كه رمز اين تعارضات و اختلافات مشخص گردد چرا كه در غير اين صورت، نه تنها سيره و روش رسول اكرم (صلي الله عليه وآله ) و ائمه ي اطهار (عليهم السلام) مورد استفاده قرار نمي گيرد، بلكه وسيله اي خواهد بود كه هركس راه توجيهي براي عمل خود پيدا كند.

براي اين امر، ابتدا در فصل اول و دوم به بررسي اجمالي سيره ي سياسي، اجتماعي امام حسين(عليه السلام) و امام رضا (عليه السلام) پرداخته شده است تا از يكسو با زواياي زندگاني آن دو امام معصوم به طور اجمال آشنا شده و از سوي ديگر بتوان به تحليل عوامل به وجود آمدن اين تعارضات و تناقضات در سيره اين دو امام پرداخت.

با مطالعه ي سيره ي ائمه در نگاه اول اين نكته به ذهن مي رسد كه هر كدام از آن رهبران در برخورد با شرايط زمان و طاغوت هاي معاصر موضع گيري خاصي داشته و در كل اين موضع گيري ها متفاوت بوده است. اما با اين وجود در اين موضع گيري ها يك سلسله اصول و خطوط كلي ديده مي شود كه بر همه ي شيوه هاي برخورد ائمه(عليهم السلام)  صادق مي باشد. مانند برخورد و مبارزه ي با طاغوت، مبارزه در پوشش تقيه، واقع بيني و انعطاف پذيري در برابر موانع غيرقابل رفع، امر به معروف و نهي از منكر و ... كه اين اصول در سيره ي همه ي پيشوايان و در سيره ي امام حسين(عليه السلام) و امام رضا(عليه السلام) به چشم مي خورد كه اين اصول در فصل سوم مورد بررسي قرار داده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :