پنج شنبه - 2018 ژولاي 19 - 7 ذيقعده 1439 - 28 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192482
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 8:34
تعداد مشاهدات : 97

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسی علل و راهکارهاي مقابله با دروغ گويي کودک

دروغ گويي يكي از بيماري هاي بزرگ اجتماع ما است كه متاسفانه اغلب مردم به آن مبتلا هستند. پايه گذاري اين خوي ناپسند در دوران كودكي است. همان گونه كه راست گويي موجب افتخار و سربلندي است. دروغ مايه ي ذلت وسرافكندگي فرد است وامنيت اخلاقي و اجتماعي جامعه را به خطر مي افكند.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی علل و راهکارهاي مقابله با دروغ گويي کودک

1390


پريسا توصيفيان

 

معصومه صفری

فرزانه نیکوبرش

دروغ، كودك، تربيت، احساس حقارت، صدق، کذب، والدین، ترس.

 (در آيات و روايات)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


دروغ گويي يكي از بيماري هاي بزرگ اجتماع ما است كه متاسفانه اغلب مردم به آن مبتلا هستند.
پايه گذاري اين خوي ناپسند در دوران كودكي است. همان گونه كه راست گويي موجب افتخار و سربلندي است. دروغ مايه ي ذلت وسرافكندگي فرد است وامنيت اخلاقي و اجتماعي جامعه را به خطر مي افكند.

مقوله دروغ از مباحث اخلاقی بوده و در علوم روانشناسی، جامعه شناسی و ... قابل بحث و بررسی است ودر این تحقیق با رویکرداخلاقی روان شناسی بحث شده است.دروغ كلامي است غيرمطابق با واقع كه منشاآن عقده هاي رواني و ضعف هاي دروني است. اولين راه مقابله با دروغ در كودك، شناختن ريشه ي دروغ گويي او مي باشد كه ممكن است به دليل توهم، ترس، جلب توجه و... باشد. برای تربیت نسل سالم و صالح و آمادگی برای جامعه منتظر و مهدوی ضروری است در تربیت نسل جدید نهایت اهتمام و کوشش گردد که دراین نوشتار که با هدف کاربردی و با استفاده از روش توصیفی و تحلیلی و جمع آوری مطالب به شیوه کتاب خانه ای و متنی بوده است.

آيات و روايات با نكوهش دروغ و بيان مفاسد آن، حاوي راه كارهاي اعتقادي، تربيتي و ... براي مقابله با دروغ گويي كودكان مي باشد. هيچ انساني فطرتا دروغ گو نيست. پرورش فطرت توحيدي و ايمان به خداوند وجدان ها را حساس و بيدار مي سازد و هركجا انحرافي وجود داشته باشد به آساني به سوي راستي رهبري مي كند. هم چنين براي پرورش راست گويي كودك، والدين با ايجاد محيط مناسب در خانواده، بايد به گونه اي رفتار كنند كه اطفال به راستي و راستگويي عادت كند. براي رسيدن به اين نتيجه مراقبت هاي علمي و عملي بسياري لازم است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :