پنج شنبه - 2018 ژولاي 19 - 7 ذيقعده 1439 - 28 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192476
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1391 8:11
تعداد مشاهدات : 74

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسي شکر در زندگي انسان از منظر آيات و روايات

موضوع شكر در علوم مختلفي چون: تفسيري، اعتقادي، اجتماعي، روان شناسي و ... قابل بررسي است كه در اين تحقيق از ديدگاه تفسيري بررسي شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي شکر در زندگي انسان

 از  منظر آيات و روايات

1391زینب قربانی

 

فاطمه خدابنده لو

طوبی شاکری

شکر،منعم ،زندگی ،نعمت،صبر، قناعت، رستگاری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع شكر در علوم مختلفي چون: تفسيري، اعتقادي، اجتماعي، روان شناسي و ... قابل بررسي است كه در اين تحقيق از ديدگاه تفسيري بررسي شده است.

شکر به معنای کشف، اظهار و آشکار نمودن نعمت می باشد و شناختن نعمت و شکر منعم واجب است و صرف کردن آن در راهی که منعم به آن راضی می باشد ضرورت دارد .سپاس گزاری عقلا از لوازم انسانیت و امری فطری و درونی می باشد که باید در برابر هر کسی که به او نعمتی عطا کرده یا خدمتی نموده بی تفاوت نبوده  و به گونه ای از او تشکر و قدردانی نماید.

روش تحقیق در این پژوهش با هدف کاربردی به صورت توصیفی _ تحلیلی بوده و اطلاعات به صورت متنی و کتاب خانه ای جمع آوری شده که در چهار فصل ارائه گردیده است.

شکر سرمایه ی ارزش مندی است که همواره انبیا و اولیای الهی مردم را به کسب آن دعوت و اهمیت و ضرورت آن را در زندگی گوشزد می کردند و همواره صفات و ویژگی های شاکرین را برای الگوگیری مردم بازگو می کردند.

از آثار شکر و درجات مهم آن مجهز شدن به نیرویی است که روح در مقابل مشکلات و آزمایشات الهی مقاوم می گردد و از آرامش خاطر و امنیت روانی برخوردار شده و تسلیم مقدرات الهی می گردد و به مقام رضایت و خوشنودی در بلا و نعمت رسیده و به مقام قرب الهی نزدیک می گردد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :