چهارشنبه - 2018 سپتامبر 19 - 9 محرم 1440 - 28 شهريور 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192037
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1392 2:28
تعداد بازدید : 97

مهجوريت قرآن و راه‌هاي زدودن آن-مدرسه علمیه کوثر

مهجوريت قرآن و راه هاي زدودن آن

قرآن كريم به عنوان آخرين كتاب آسماني ،جامع ترين دستورات انسان ساز را جهت سعادت دنيوي و اخروي تمامي انسان هاي موحد ، به ارمغان آورده است ولي اين كه چرا در جوامع اسلامي از نور اين خورشيد جهان افروز به اندازه شمعي استفاده ميشود و ما بقي نور آن بدون استفاده مانده است مسأله مورد بحثي است كه در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفته است. در اين پژوهش سعي بر آن است كه براي رهايي از مهجوريت، به دنبال برطرف كردن عوامل زمينه ساز آن باشيم تا شايد مورد شكايت پيامبر (صَلَّي الله عَلَيْهِ وَ آلِه) قرار نگيريم.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

مهجوريت قرآن و راه هاي زدودن آن

1392

محبوبه مزيناني

محمدرضا كرباسي

حوريه خدايي

مهجوريت، قرآن، راه هاي زدودن.

 

چكيـــــــــــــــــــــده

 

 قرآن كريم به عنوان آخرين كتاب آسماني ،جامع ترين دستورات انسان ساز را جهت سعادت دنيوي و اخروي تمامي انسان هاي موحد ، به ارمغان آورده است ولي اين كه چرا در جوامع اسلامي از نور اين خورشيد جهان افروز به اندازه شمعي استفاده ميشود و ما بقي نور آن بدون استفاده مانده است مسأله مورد بحثي است كه در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفته است. در اين پژوهش سعي بر آن است كه براي رهايي از مهجوريت، به دنبال برطرف كردن عوامل زمينه ساز آن باشيم تا شايد مورد شكايت پيامبر (صَلَّي الله عَلَيْهِ وَ آلِه) قرار نگيريم. روش تحقيق توصيفي است و مطالب به صورت كتابخانه اي جمع آوري گرديده است و در سه فصل بيان شده است.

مهجوريت قرآن به معناي فاصله گرفتن از قرآن است با اين كه قوم پيامبر گرامي اسلام قرآن را ترك نكرده اند بلكه آن را در ميان خود جاي داده و احترام مي نمايند اما به علت عدم آشنايي و درك نادرست از حقيقت قرآن ، عملا اين كتاب الهي را مهجور گذاشته اند.

نگرش نادرست گروهي از مسلمانان نسبت به قرآن سبب شده كه استفادة از قرآن فقط جنبة استخاره و تبرك را داشته باشد، در واقع با جدا شدن قرآن و عترت از يكديگر، مردم از درك حقيقت مطالب قرآني عاجز شده اند و همين امر سبب حركت آن ها به سوي فرهنگ غرب و پيروي آن ها از هواي نفس شده است كه آثار و پيامدهاي ناگواري را براي جامعه به بار آورده است.

اگر مسلمانان اعتقاد به جامعيت قرآن داشته باشند و در هنگام خواندن آيات الهي در آن تدبر كنند و قرآن اين وديعه الهي را كتاب عمل بدانند و در تمام مسائل سياسي، اجتماعي، اقتصادي و ... به آن رجوع كنند. اميد آن است كه از مهجوريت خارج شود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :