سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192019
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1391 10:50
تعداد مشاهدات : 93

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

بررسي مصاديق فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين از رحلت پيامبراكرم تا به حكومت رسيدن حضرت علي علیه السلام

عبرت آموزي يكي از سنت هايي است كه در قرآن كريم به آن بسيار توجه شده است همان طور كه قرآن با بيان كردن قصص انبيا مسايلي را گوشزد و خواننده را تشويق به عبرت آموزي مي كند؛ اين تحقيق نيز بر آن است كه با بيان يك سري از فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين در قبال حضرت علي(عليه السلام) و عكس العمل آن حضرت در مقابل مردم و خواص، درس ها و عبرت هايي را بيان كند تا در عصر حاضر راه گشايي براي فتنه هاي سياسي و فرهنگي دشمنان اسلام باشد. پس در اين جا بررسي اين قطعه از زمان يعني از رحلت پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) تا به حكومت رسيدن حضرت علي (عليه السلام) كه شامل سه دوره خلفاي ثلاث مي گردد ضروري است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

بررسي مصاديق فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين از رحلت پيامبراكرمI

 تا به حكومت رسيدن حضرت علي˜

 

 

 

 1391

 

 

 فاطمه محمدی

خانم حمیده حائری پور

 

خانم فرزانه نیکو برش

 

 

مصاديق، بصيرت، مسلمين، فتنه انگيزي، خواص، سقيفه

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

عبرت آموزي يكي از سنت هايي است كه در قرآن كريم به آن بسيار توجه شده است همان طور كه قرآن با بيان كردن قصص انبيا مسايلي را گوشزد و خواننده را تشويق به عبرت آموزي مي كند؛ اين تحقيق نيز بر آن است كه  با بيان يك سري از فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين در قبال حضرت علي(عليه السلام) و عكس العمل آن حضرت در مقابل مردم و خواص، درس ها و عبرت هايي را بيان كند تا در عصر حاضر راه گشايي براي فتنه هاي سياسي و فرهنگي دشمنان اسلام باشد. پس در اين جا بررسي اين قطعه از زمان يعني از رحلت پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) تا به حكومت رسيدن حضرت علي (عليه السلام) كه شامل سه دوره خلفاي ثلاث مي گردد ضروري است.

اين پژوهش با استفاده از منابع و كتب تاريخي به توصيف و تحليل فتنه انگيزي و بي بصيرتي مسلمين در اين برهه از زمان پرداخته و به اين نكته دست يافته است كه:

با آنكه حضرت علي (عليه السلام) صراحتاً و بر كرار به عنوان خليفه و ولي مسلمين پس از پيامبر (صلي الله عليه و آله) معرفي شدند اما فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمانان چنان تحقق ولايت ايشان را به تاخير انداخت كه مسير تاريخ را به انحراف كشيد و خسارات جبران ناپذيري را به دين مبين اسلام و جوامع انساني وارد ساختكه اثبات بي بصيرتي مسلمين در اين دوره از تاريخ انگيزه اصلي اين تحقيق است .

در مدت 25 سال زمامداري سه غاصب خلافت، بدعت هاي بسياري در اسلام ناب محمدي (صلي الله عليه و آله) رخ داد كه جامعه اسلامي نيز با سكوت و همراهي خود اين انحرافات را تثبيت كرد و به نسل هاي بعد منتقل ساخت.

اين مسايل ايجاد شده نتيجه زد و بندهاي قبيله اي و اخلاق جاهلي و رفاه زدگي و دوري از عدالت مردم و خواص بود و اگر ايشان در اين شرايط به قرآن و يقين خود و ولي امر مسلمين رجوع مي كردند اين مسايل ايجاد نمي شد.

اين تحقيق جنبه سياسي - تاريخي داشته و به اعتبار هدف كاربردي ، توسعه اي و مسئله محور است و از لحاظ روش تحقيق ، تاريخي – تحليلي و نحوه گردآوري كتابخانه اي است  و در چهار فصل :

1-    بررسي مصاديق فتنه انگيزي خواصو بي بصيرتي مسلمين در جريان رحلت پيامبر(صلي الله عليه و اله) .

2-     بررسي فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين در دوران خلافت ابوبكر .

3-     بررسي فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين در دوران خلافت عمر .

4-    بررسي فتنه انگيزي خواص و بي بصيرتي مسلمين در دوران خلافت عثمان.

ارائه ميگردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :