دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192015
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1391 9:26
تعداد مشاهدات : 82

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

حیطة اختصاصی و اشتراکی عقل و دین در زندگی انسان از دیدگاه اسلام

موضوع تحقيق صورت گرفته در خصوص حيطة اختصاصی و اشتراکی عقل و دين در زندگی انسان از ديدگاه اسلام می باشد. محور تحقيق آيات قرآن و روايات ائمه که منبع راستين دين اسلام هستند، قرارداده شده و با کمک اين دو منبع به بررسی کارکرد عقل و دين در زندگی انسان و رساندن او به سر منزل مقصود پرداخته شده است. به همين منظور به تعريف عقل از نظر متفکران و بررسی آن در بعد نظری و عملی پرداخته و در هرکدام از ابعاد ياد شده توانمندی عقل با نظر به آيات و روايات بيان گرديده است. همچنين اين تحقيق ارزش و جايگاه عقل را در دين به اختصار شرح داده تا اهميت و تاييد توانمندی عقل در زندگی انسان به وضوح ديده شود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

حیطة اختصاصی و اشتراکی عقل و دین

 در زندگی انسان از دیدگاه اسلام

 

 

 1391

 

 زهرا طاهری

 

 خانم خدیجه بوترابی

 

آقای رضا باقی زاده

 

دين، کارکرد عقل، کارکرد دين

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع تحقيق صورت گرفته در خصوص حيطة اختصاصی و اشتراکی عقل و دين در زندگی انسان از ديدگاه اسلام می باشد.

محور تحقيق آيات قرآن و روايات ائمه که منبع راستين دين اسلام هستند، قرارداده شده و با کمک اين دو منبع به بررسی کارکرد عقل و دين در زندگی انسان و رساندن او به سر منزل مقصود پرداخته شده است.

به همين منظور به تعريف عقل از نظر متفکران و بررسی آن در بعد نظری و عملی پرداخته و در هرکدام از ابعاد ياد شده توانمندی عقل با نظر به آيات و روايات بيان گرديده است. همچنين اين تحقيق ارزش و جايگاه عقل را در دين به اختصار شرح داده تا اهميت و تاييد توانمندی عقل در زندگی انسان به وضوح ديده شود.

در خصوص دين نيز با استفاده تعاريفی درون دينی، که عمدتاً به پايه و اساس و محتوای دين اشاره شده علت نياز انسان به دين در زندگی مشخص گرديده است. همچنين اين موضوع که اين نياز يک نياز فطری است يعنی در همة زمانها و مکانها بوده و خواهد بود، تاکيد شده است تا بيان شود دينی که مدنظر است و هدايت انسان در زندگی برعهده دارد، بايد الهی باشد.

 به کارکرد عقل در زندگی دنيوی و قدرت تشخيص درست از نادرست اشاره شده است. همچنين به ناتوانی آن در درک حيات اخروی، برپايی عدالت در زندگی اجتماعی انسان، ... نيز بيان گرديده تا نياز انسان به دين در تمامی شئونات زندگی که پای عقل بدانجا راه ندارد، به خوبی روشن گرديده است.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :