چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191325
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 14:24
تعداد مشاهدات : 157

مدرسه کریمه اهل بیت علیهم السلام

تفسیر زیارت جامعه کبیره در صبحگاه مدرسه کریمه

سير در وادي ولايت با زيارت جامعه کبيره، سير به شفاعت امام هادي(ع) است.


«وقتي زيارت جامعه کبيره آمد گويا امام هادی(ع) ما را با اين زيارت مي خواهند سير دهند؛ يعني در وادي ولايت يک کشتي به نام زيارت جامعه انداختند و مي گويند که با اين کشتي سير کنيد؛ ناخدايش هم خود امام هادي(ع) است. البته همه اين تشبيهي بيش نيست. لذا کسي خيال نکند زيارت جامعه کبيره را مي خوانيم و خودمان مي رويم. اين مثل کسي است که مي گويد «حَسْبُنَا كِتَابُ اللَّه‏»؛ ما قرآن را مي خوانيم و ديگر پيغمبر مي خواهيم چه کنيم؟! اين شخص نمي داند که همه قرآن دست پيغمبر است و ايشان بايد دستگيري کند والا کسي به قرآن نمي رسد.

جامعه کبيره دست امام هادي(ع) است و کسي نمي تواند بفهمد جامعه کبيره چيست. سير در وادي ولايت با زيارت جامعه کبيره، سير به شفاعت امام هادي(ع) است. حضرت، شفاعت اوليه اي که کردند اين است که اين باب را باز کردند. مثل اينکه استاد به شاگردش مي گويد اين ذکرها را بگوييد تا ببيند چه کار مي کند تا به همان اندازه دستگيري کند؛ امام هادي(ع) اين زيارت را گفتند و ابواب معرفت با زيارت جامعه کبيره به روي ما باز شد؛ اين خيلي گشايش است و خيلي شفاعت مهمي است و حضرت شفاعت کردند و به شفاعت ايشان سير در وادي ولايت با زيارت جامعه کبيره ممکن شده است و اين سير به انجام هم نمي رسد الا با شفاعت خود امام(ع). کسي خيال کند اگر سرمان را زیر بياندازيم، زيارت جامعه خوان مي شويم، اشتباه فکر کرده است!
اين زيارت شريفه، در سلام هايش يک نوع خضوع و خشوع و قرب است و در لعن هايش يک نوع تبري و جدا شدن از ولايت باطل با شفاعت امام هادي(ع) است تا به تبري و تولي کامل برسد... لذا در پايان زيارت جامعه کبيره چنين آمده است: «أَنْ تُدْخِلَنِي فِي جُمْلَةِ الْعَارِفِينَ بِهِمْ وَ بِحَقِّهِمْ وَ فِي زُمْرَةِ الْمَرْحُومِينَ بِشَفَاعَتِهِم‏». اگر کسي اين سير را کرد به اذن خداي متعال به مقام معرفت مي رسد و رحمت خاص الهي که رحمت رحيميه است به شفاعت امام(ع) شامل انسان مي شود و انسان به مقامات معرفتي که در زيارت قرار داده شده مي رسد». استاد میرباقری۹۴/۲/۲
شنبه ها
صبحگاه
تفسیر جامعه کبیره
حوزه کریمه اهل بیت علیهم السلام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :