جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191324
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 14:10
تعداد مشاهدات : 98

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی آثار و پیامدهای فردی و اجتماعی انتظار پویا

انتظار از جمله مسائل اعتقادي است كه در اسلام تاكيد فراواني بر آن شده است و يكي از اصول اعتقادي ما شيعيان مي باشد كه آثار و پيامدهاي فراواني در زندگي فردي و اجتماعي منتظران دارد بنابراين چنين مسئله مهمي مي طلبد كه به صورت اختصاصي به آن پرداخته شود زیرا اگر اين اعتقاد به صورت صحيح منتقل شود باعث پيشرفت افراد و جامعه در همه زمينه ها مي شود و اگر عکس آن صورت گیرد پیامدهای مخرب و غیر قابل جبران را بر جای گذارد. اين تحقيق جنبه ي كاربردي داشته و روش تحقيق آن توصيفي و تحليلي مي باشد و مطالب آن به روش كتابخانه اي جمع آوري شده و در چهار فصل ارائه شده است. انتظار به مفهوم منتظر بودن و در عين حال زمينه سازي كردن براي ظهور دولت عدالت محور و حق طلب مهدوي آنقدر مورد توجه و تاكيد آيات و روايات بوده است كه در ارزشمندي و فضيلت چنين انتظاري آن را از افضل العمال و افضل الجهاد به شمار آورده اند چون چنين انتظاري موجب تقويت ايمان و تقواي منتظران شده و با عزت و سرافرازي در انتظار مولاي خويش مي مانند و در اين مدت در كمال اميدواري به خودسازي و دگر سازي مي پردازند. چنين منتظراني با افزايش بصيرت در خود و دیگران تلاش مي كنند كه با افزايش حسن خلق در خود و ديگران و با عدالت گرايي و ظلم ستيزي و با تعاون و همكاري با يكديگر زمينه ظهور دولت مهدوی را فراهم كنند. از جمله راه هاي رسيدن به اين گونه انتظار را ، علماء در افزايش معرفت و شناخت نسبت به حضرت ولي عصر (عج) مي دانند چون اگر شناخت عميق تر باشد قطعا انتظار پا برجاتر و حقيقي خواهد بود و از طرفي سفارش به زهد ورزي و دوري از تجمل گرايي مي كنند چون تجمل گرايي مانع منتظر بودن براي جامعه اي مي شود كه بناي آن بر زهد ورزي است و اينكه شخص منتظر بايد احساس مسئوليت كرده و با امر به معروف و نهي از منكر و با پیروی از ولی فقیه تلاش كند تا جامعه را نيز براي ظهور آماده كند. چون اگر جامعه ای منتظر حقیقی باشد وعده ظهور محقق می شود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی آثار و پیامدهای فردی و اجتماعی انتظار پویا

1391

زینب دستورانی

فرزانه نیکوبرش راد  

طوبی شاکری

انتظار، پويايي، آثار، پيامد، راهکار

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انتظار از جمله مسائل اعتقادي است كه در اسلام تاكيد فراواني بر آن شده است و يكي از اصول اعتقادي ما شيعيان مي باشد كه آثار و پيامدهاي فراواني در زندگي فردي و اجتماعي منتظران دارد بنابراين چنين مسئله مهمي مي طلبد كه به صورت اختصاصي به آن پرداخته شود زیرا اگر اين اعتقاد به صورت صحيح منتقل شود باعث پيشرفت افراد و جامعه در همه زمينه ها مي شود و اگر عکس آن صورت گیرد پیامدهای مخرب و غیر قابل جبران را بر جای گذارد.

اين تحقيق جنبه ي كاربردي داشته و روش تحقيق آن توصيفي و تحليلي مي باشد و مطالب آن به روش كتابخانه اي جمع آوري شده و در چهار فصل ارائه شده است.

انتظار به مفهوم منتظر بودن و در عين حال زمينه سازي كردن براي ظهور دولت عدالت محور و حق طلب مهدوي آنقدر مورد توجه و تاكيد آيات و روايات بوده است كه در ارزشمندي و فضيلت چنين انتظاري آن را از افضل العمال و افضل الجهاد به شمار آورده اند چون چنين انتظاري موجب تقويت ايمان و تقواي منتظران شده و با عزت و سرافرازي در انتظار مولاي خويش مي مانند و در اين مدت در كمال اميدواري به خودسازي و دگر سازي مي پردازند.

چنين منتظراني با افزايش بصيرت در خود و دیگران تلاش مي كنند كه با افزايش حسن خلق در خود و ديگران و با عدالت گرايي و ظلم ستيزي و با تعاون و همكاري با يكديگر زمينه ظهور دولت مهدوی را فراهم كنند.

از جمله راه هاي رسيدن به اين گونه انتظار را ، علماء در افزايش معرفت و شناخت نسبت به حضرت ولي عصر (عج) مي دانند چون اگر شناخت عميق تر باشد قطعا انتظار پا برجاتر و حقيقي خواهد بود و از طرفي سفارش به زهد ورزي و دوري از تجمل گرايي مي كنند چون تجمل گرايي مانع منتظر بودن براي جامعه اي مي شود كه بناي آن بر زهد ورزي است و اينكه شخص منتظر بايد احساس مسئوليت كرده و با امر به معروف و نهي از منكر و با پیروی از ولی فقیه تلاش كند تا جامعه را نيز براي ظهور آماده كند. چون اگر جامعه ای منتظر حقیقی باشد وعده ظهور محقق می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :