جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191321
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 13:57
تعداد مشاهدات : 94

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسي شاخصه هاي فرهنگي جامعه زمينه ساز مهدوي

آموزه ي مهدويت از جمله مباحث اعتقادي-کلامي است که نويد بخش تحقق آينده اي روشن است. از اين رو شناخت فرهنگ مهدويت و راه کار هاي تحقق و توسعه ي آن امري ضروري است. فرهنگ مهدويت به مجموعه اي از نگرش ها و ارزش ها ي مربوط به ظهور منجي موعود از سلاله پاک پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) اطلاق مي گردد. اين تحقيق از جهت هدف يک تحقيق کاربردي است و روش تحقيق به شيوه توصيفي - تحليلي است و روش جمع آوري اطلاعات به صورت کتابخانه اي است که در سه فصل ارايه گرديده است. آن چه عامل پويايي اين آموزه مي گردد، زمينه سازي و فراهم آوردن بسترهاي لازم در جامعه جهت ظهور منجي موعود(عج) است و از آن جا که عرصه فرهنگ اساسي ترين ميدان براي تحول جامعه است، زمينه سازي فرهنگي يکي از مهم ترين ابعاد زمينه سازي است. از اين رو همواره اين سوال مطرح است که جامعه زمينه ساز مهدوي از چه شاخصه هاي فرهنگي برخوردار است و از چه راه هايي مي توان به آن ها دست يافت. با بررسي آيات و روايات روشن مي گردد که در جامعه زمينه ساز بايد شاخصه هاي بنيادين که به عنوان ارزش هاي جهان بيني الهي محسوب مي گردد حکم فرما باشد، تا در سايه ي توسعه ي مباني اعتقادي، رفتارهاي زمينه ساز در جامعه شکل گيرد. مهم ترين عواملي که سبب نهادينه سازي شاخصه هاي اعتقادي و بروز رفتارهاي زمينه ساز مي گردد، ابزارهاي فرهنگي هستند که بيشترين تاثير را در تحقق امر زمينه سازي دارند و در اين زمينه مي توان به اموري چون نهاد خانواده، نظام هاي آموزشي، رسانه و هنر اشاره کرد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي شاخصه هاي فرهنگي جامعه زمينه ساز مهدوي

1391

زهرا حسن زاده

فرزانه نیکوبرش راد  

طوبی شاکری

فرهنگ، فرهنگ مهدويت، شاخصه فرهنگي، جامعه زمينه ساز مهدوي، راهبرد

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آموزه ي مهدويت از جمله مباحث اعتقادي-کلامي است که نويد بخش تحقق آينده اي روشن است. از اين رو شناخت فرهنگ مهدويت و راه کار هاي تحقق و توسعه ي آن امري ضروري است. فرهنگ مهدويت به مجموعه اي از نگرش ها و ارزش ها ي مربوط به ظهور منجي موعود از سلاله پاک پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) اطلاق مي گردد. اين تحقيق از جهت هدف يک تحقيق کاربردي است و روش تحقيق به شيوه توصيفي - تحليلي است و روش جمع آوري اطلاعات به صورت کتابخانه اي است که در سه فصل ارايه گرديده است.

آن چه عامل پويايي اين آموزه مي گردد، زمينه سازي و فراهم آوردن بسترهاي لازم در جامعه جهت ظهور منجي موعود(عج) است و از آن جا که عرصه فرهنگ اساسي ترين ميدان براي تحول جامعه است، زمينه سازي فرهنگي يکي از مهم ترين ابعاد زمينه سازي است.

از اين رو همواره اين سوال مطرح است که جامعه زمينه ساز مهدوي از چه شاخصه هاي فرهنگي برخوردار است و از چه راه هايي مي توان به آن ها دست يافت. با بررسي آيات و روايات روشن مي گردد که در جامعه زمينه ساز بايد شاخصه هاي بنيادين که به عنوان ارزش هاي جهان بيني الهي محسوب مي گردد حکم فرما باشد، تا در سايه ي توسعه ي مباني اعتقادي، رفتارهاي زمينه ساز در جامعه شکل گيرد.

مهم ترين عواملي که سبب نهادينه سازي شاخصه هاي اعتقادي و بروز رفتارهاي زمينه ساز مي گردد، ابزارهاي فرهنگي هستند که بيشترين تاثير را در تحقق امر زمينه سازي دارند و در اين زمينه مي توان به اموري چون نهاد خانواده، نظام هاي آموزشي، رسانه و هنر اشاره کرد.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :