پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191315
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 13:43
تعداد مشاهدات : 105

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عملکرد سیاسی حضرت زهرا(س) بعد از رحلت پیامبر(ص

شامدهای ناگواری که بعد از رحلت پیامبر (ص) بر سَر اهل بیت (ع) آن حضرت آمد از دردناک ترین مسائل تاریخی اسلام به شمار می رود که متاسفانه روند هدایت امت اسلامی را تا به امروز تحت الشعاع خود قرار داده است. اهمیت ویژه ی این مسئله و رویداد تاریخی از ان روست که این سؤال در ذهن مطرح می شود که در مقابل آن ظلم و تعدی ها، اهل بیت (ع) برای حفظ اسلام و دفاع از حریم خود چه کردند؟ از این رو برای پاسخ به این سؤال و سؤالات متعددی که به ذهن خطور می کند به بررسی عملکرد سیاسی حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پیامبر (ص) پرداختیم. این تحقیق با هدف، بهره گیری و الگوپذیری از سیره ی معصومین (ع) به خصوص سیره ی حضرت زهرا (س) در راستای دفاع از اسلام و با روش توصیفی ـ تحلیلی و شیوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای در چهار فصل ارایه گردیده است. در این تحقیق به تبیین عملکرد حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پدر بزرگوارشان و بررسی مبارزات آن حضرت در ارتباط با ولایت در ماجرای سقیفه که منجر به ایراد خطابه هایی غرّا و گهربار از ایشان گردید، پرداخته شده است.از این رو باید دانست که اطاعت از اوامر و نواهی پیامبر (ص) در راستای ولایت اهل بیت (ع) به خصوص حضرت علی (ع) منحصر به دوران حیات ایشان نبوده است بلکه اوامر و نواهی ایشان و توصیه ها و سفارشاتشان بعد از رحلت آن حضرت، حائز اهمیت بیشتری می باشد. تمسک به اهل بیت و الگوپذیری از ایشان در دفاع از اسلام و ارکان دین بهترین راهکار است.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

عملکرد سیاسی حضرت زهرا(س)   بعد از رحلت پیامبر(ص)

 

5/7/1390

 

زهرا رضایی         

فروغ السادات سجادی فر  

 

فرزانه السادات نیکو برش  

عمل، سیاست، ولایت، مبارزه، حق، خطابه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

پیشامدهای ناگواری که بعد از رحلت پیامبر (ص) بر سَر اهل بیت (ع) آن حضرت آمد از دردناک ترین مسائل تاریخی اسلام به شمار می رود که متاسفانه روند هدایت امت اسلامی را تا به امروز تحت الشعاع خود قرار داده است. اهمیت ویژه ی این مسئله و رویداد تاریخی از ان روست که این سؤال در ذهن مطرح  می شود که در مقابل آن ظلم و تعدی ها، اهل بیت (ع) برای حفظ اسلام و دفاع از حریم خود چه کردند؟ از این رو برای پاسخ به این سؤال و سؤالات متعددی که به ذهن خطور می کند به بررسی عملکرد سیاسی حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پیامبر (ص) پرداختیم.

این تحقیق با هدف، بهره گیری و الگوپذیری از سیره ی معصومین (ع) به خصوص سیره ی حضرت زهرا (س) در راستای دفاع از اسلام و با روش توصیفی ـ تحلیلی و شیوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای در چهار فصل ارایه گردیده است.

در این تحقیق به تبیین عملکرد حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پدر بزرگوارشان و بررسی مبارزات آن حضرت در ارتباط با ولایت در ماجرای سقیفه که منجر به ایراد خطابه هایی غرّا و گهربار از ایشان گردید، پرداخته شده است.از این رو باید دانست که اطاعت از اوامر و نواهی پیامبر (ص) در راستای ولایت اهل بیت (ع) به خصوص حضرت علی (ع) منحصر به دوران حیات ایشان نبوده است بلکه اوامر و نواهی ایشان و توصیه ها و سفارشاتشان بعد از رحلت آن حضرت، حائز اهمیت بیشتری می باشد.

تمسک به اهل بیت و الگوپذیری از ایشان در دفاع از اسلام و ارکان دین بهترین راهکار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :