جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191314
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 13:43
تعداد مشاهدات : 109

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

آثار دنيادوستي بر زندگي فردي و اجتماعي انسان و درمان

حب دنيا از رذايل اخلاقي است كه آثار آن فرد و جامعه را تحت تاثير خود قرار مي دهد. در اين تحقيق كه با رويكرد اخلاقي بررسي شده، آمده است كه هر انساني در جامعه ي اسلامي نيازمند آشنايي با اين رذيله است تا به واسطه ي آن از گرفتار شدن در دام دنياپرستي كه داراي آثار خطرناكي است و دنيا و آخرت هر فرد را به مخاطره مي اندازد، رهايي يابد. حب دنيا همان علاقمندي به دنياست كه انسان را از ياد خدا غافل مي كند و او را از رسيدن به هدف متعالي خود بازمي دارد كه گاه متعلق اين علاقه مال و دارايي و همسر و اولاد است و گاه جاه و مقام است. به هر حال اگر هدف از اين دوست شدن، دنيا باشد مذموم است. اما اگر همين محبت دنيا براي اصلاح آخرت باشد، ممدوح و پسنديده خواهد بود. حب دنيا از زيان بارترين رذيله هاي اخلاقي است كه موجب دوري از خداوند و گرايش به تجملات و هوس هاي زودگذر خواهد شد كه آثار آن در ابتدا خود فرد را تحت تاثير قرار مي دهد و بالتبع اين آثار به جامعه نيز سرايت مي كند و باعث به وجود آمدن آسيب هاي اجتماعي مي شود. بنابراين با شناخت حب دنيا و آثار آن مي توان در جهت درمان اين رذيله گام برداشت و از راه هاي مقابله با آن استفاده كرده تا آگاهانه با دنيا ارتباط بر قرار شود و در دام دنياپرستي گرفتار نگردد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار دنيادوستي بر زندگي فردي و اجتماعي انسان و درمان

1391

اكرم سامي فرد

فاطمه غلامی

طوبی شاکری

دنيا، حب دنيا، دنياي ممدوح، دنياي مذموم، دنياگرايي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

حب دنيا از رذايل اخلاقي است كه آثار آن فرد و جامعه را تحت تاثير خود قرار مي دهد. در اين تحقيق كه با رويكرد اخلاقي بررسي شده، آمده است كه هر انساني در جامعه ي اسلامي نيازمند آشنايي با اين رذيله است تا به واسطه ي آن از گرفتار شدن در دام دنياپرستي كه داراي آثار خطرناكي است و دنيا و آخرت هر فرد را به مخاطره مي اندازد، رهايي يابد.

حب دنيا همان علاقمندي به دنياست كه انسان را از ياد خدا غافل مي كند و او را از رسيدن به هدف متعالي خود بازمي دارد كه گاه متعلق اين علاقه مال و دارايي و همسر و اولاد است و گاه جاه و مقام است. به هر حال اگر هدف از اين دوست شدن، دنيا باشد مذموم است. اما اگر همين محبت دنيا براي اصلاح آخرت باشد، ممدوح و پسنديده خواهد بود.

حب دنيا از زيان بارترين رذيله هاي اخلاقي است كه موجب دوري از خداوند و گرايش به تجملات و هوس هاي زودگذر خواهد شد كه آثار آن در ابتدا خود فرد را تحت تاثير قرار مي دهد و بالتبع اين آثار به جامعه نيز سرايت مي كند و باعث به وجود آمدن آسيب هاي اجتماعي مي شود. بنابراين با شناخت حب دنيا و آثار آن مي توان در جهت درمان اين رذيله گام برداشت و از راه هاي مقابله با آن استفاده كرده تا آگاهانه با دنيا ارتباط بر قرار شود و در دام دنياپرستي گرفتار نگردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :