پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191310
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 13:21
تعداد مشاهدات : 127

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

تــوبـــه از دیدگاه آیات و روایات

موضوع این تحقیق، توبه و آثار آن بر انسان از دیدگاه آیات و روایات است. توبه و نقشی که در زندگی فردی و اجتماعی دارد، می تواند آثار و تبعاتی را در پی داشته باشد. این موضوع که آیا توبه راه برگشتی برای بنده به سوی مولی می باشد یا خیر، این نوشتار را تشکیل داده است. این تحقیق از نظر هدف کاربردی است که روش تحقیق در آن به صورت توصیفی-تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتاب خانه ای می باشد. این تحقیق، بیان آیات و روایات در این زمینه و طرح شرایط پذیرش توبه و انوع و مراتب آن می باشد و آن چه که از این رهگـذر برای شخص توبـه کننده از آثـار دنیوی و اخـروی به جـای خـواهد ماند را در بر می گیرد. اما نتیجه اي که از دستـاورد این انابه و بازگشت از گناه و جبران و پشیمانی حـاصل می شود، چیزي نیست جز رضایت پروردگار و در بالاترین مرحله بازگشت خداي متعال به سوي بنده. اهمیت بررسی این موضـوع در آن است که توبـه، گستره وسیعی را برای انسان های طالب کمال باز می کند تا این افراد گمان نبرند که تنهـا گنـاه نکـردن برای رسیدن به مراتب کمال کافی است. چون انبیاء، پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) نیز در عین عصمت به استغفار امر شده اند و توجه به این امر سبب می شود هیچ گاه در تربیت انسان توقف به وجود نیاید.

 

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

تــوبـــه از دیدگاه آیات و روایات

 

 

 

1390

 

سمیه بنایی        

خدیجه بوترابی

 

فرزانه السادات نیکو برش  

توبه، استغفار، توبه عام، توبه خاص، توبه نصوح.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع این تحقیق، توبه و آثار آن بر انسان از دیدگاه آیات و روایات است. توبه و نقشی که در زندگی فردی و اجتماعی دارد، می تواند آثار و تبعاتی را در پی داشته باشد. این موضوع که آیا توبه راه برگشتی برای بنده به سوی مولی می باشد یا خیر، این نوشتار را تشکیل داده است.

این تحقیق از نظر هدف کاربردی است که روش تحقیق در آن به صورت توصیفی-تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت کتاب خانه ای می باشد.

این تحقیق، بیان آیات و روایات در این زمینه و طرح شرایط پذیرش توبه و انوع و مراتب آن می باشد و آن چه که از این رهگـذر برای شخص توبـه کننده از آثـار دنیوی و اخـروی به جـای خـواهد ماند را در بر می گیرد.

اما نتیجه اي که از دستـاورد این انابه و بازگشت از گناه و جبران و پشیمانی حـاصل می شود، چیزي نیست جز رضایت پروردگار و در بالاترین مرحله بازگشت خداي متعال به سوي بنده.

اهمیت بررسی این موضـوع در آن است که توبـه، گستره وسیعی را برای انسان های طالب کمال باز می کند تا این افراد گمان نبرند که تنهـا گنـاه نکـردن برای رسیدن به مراتب کمال کافی است. چون انبیاء، پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) نیز در عین عصمت به استغفار امر شده اند و توجه به این امر سبب می شود هیچ گاه در تربیت انسان توقف به وجود نیاید.

کلید واژگان: توبه، استغفار، توبه عام، توبه خاص، توبه نصوح.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :