جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191136
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1394 15:15
تعداد مشاهدات : 124

تحقیق پایانی – مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع)

تأثیر دعای کمیل بر شخصیت انسان

تربیتی

مدرسه  علمیه حضرت عبدالعظیم(ع)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تأثیر دعای کمیل بر شخصیت انسان

1394

 

ندا بنده علی نصرآباد

اقدس منصوری

طوبی شاکری گلپایگانی

دعا ، دعای کمیل، شخصیت،کمیل

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

دعای کمیل به عنوان دعایی جامع و چشمه ای جوشان و جاودانه، مسائل عالی الهی، اعتقادی، اخلاقی و عرفانی در آن مطرح شده است.این دعای شریف براساس روایات وارده از امامت معصومی چون امیرالمومنین علیه السلام طلوع کرده و به یکی از اصحاب سرّ ایشان کمیل بن زیاد آموزش داده شده است. بزرگان جایگاه دعای کمیل را در میان همه دعاها چون جایگاه انسان در میان همه موجودات می دانند چنانکه انسان را اشرف خلایق به حساب می آورند دعای کمیل را هم اشرف همه دعاها می شمارند و از آن تعبیر به (انسان الادعیه) می نمایند.

اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و بزرگان دین به دعای کمیل عنایت ویژه ای داشتند و از طرفی یکی از اهداف مهم معارف اسلامی تربیت و تزکیه نفس است و با توجه به این که دعای کمیل از منابع اصلی معارف شیعه است می توان با شناخت دقیق این دعا به تربیت انسان وتزکیه نفس و پرورش شخصیت سالم و انسانی با تنظیم رابطه سازنده با خدا، مردم و جهان هستی پرداخت و در نهایت به کمال و سعادت رسید.

درعصر حاضر جامعه دچارمشکلات بسیار زیادی شده است من جمله روند روز افزون گرایش به غرب، تهاجم فرهنگی، مشاجرات و مشکلات رفتاری، روابط نامحرم و ندانستن حد و حدود خود و ... که همه این مشکلات فقط با پناه بردن به خدا و تمسک به معارف اهل بیت علیهم السلام ممکن می باشد  از جمله دعای شریف کمیل که با مضامین عمیق و تاثیر گذارش می تواند راهگشای مشکلات انسان بوده و به عنوان الگویی معتبر و عالی، شخصیتی برجسته از او بسازد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :