چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191106
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 20:28
تعداد مشاهدات : 230

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

رمز موفقیت طلاب

احترام به اساتید و اهتمام به مباحثه ، , و ارتباط با حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء رمز موفقیت طلاب است .

آیت الله محمدعلی ناصری در جمع طلاب و فضلای مدرسه علمیه بقیه الله ( عج ) قم اظهارداشت: حوزه های علمیه شیعه در سراسر جهان، زیر نظر و مورد عنایت حصرت ولی عصر (علیه السلام ) هستند و هر کدام از طلاب و فضلا  به خواست و اراده خداوند متعال و امام غائب از نظر، برای طلبگی حوزه انتخاب شده اند.

 

 شما طلاب و روحانیون به عنوان مروّجین و مبلغین دین حقّه جعفری مورد عنایت و توجه حضرت قرار دارید، لذا باید در رفتار، کردار، گفتار و حتی نوع پوشش خود مسائل مختلفی را مورد توجه قرار دهید تا مبادا این لباس و طلبگی را که منتسب است به سربازان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را بد جلوه دهید.

 

استاد اخلاق حوزه ادامه داد: مراتب علم، عالم، معلم متعلم که دارای 92 باب می باشد باید همگی در مسیری باشد که اهل بیت عصمت و طهارت علیهاالسلام در حدود 5هزار روایت آن را مشخص کرده اند.

 

وی ادامه داد: «العلم نور» خود علم نور است  «یقذفه اللّه فی قلب من یشاء» خداوند در قلب هر کسی بخواهد عنایت می کند و طالب علم وظیفه دارد که آن زمینه علم را در خودش ایجاد کند تا حضرت حق آن علم را ایجاد بکند در وجود طرف و عالم شود.

 

آیت الله ناصری با اشاره به لزوم تبیین معنا و حقیقت علم گفت: علم هم خودش واضح و هویدا و خودش را نشان و چیزهای دیگر حقایق را هم نشان می دهد و دیگران را هم نشان می دهد، العلم النور آن است که خودش را نشان دهد و چیزهای دیگر را  واضح و هویدا و دیگران را هم نشان می دهدمعنای نور آن است که خودش را نشان دهد و حقائق دیگر را نشان دهد.

 

وی ادامه داد: انسان بواسطه نور می بینید اگر نور نباشد چشم انسان جایی را نمی بیند علم هم در باطن همینطور است ولی باید زمینه اش صاف باشد تا این علم از طرف حق ایجاد شود.

 

آیت الله ناصری در بخش دیگری از سخنان خود علم را بر دو قسم تقسیم کرده و اظهارداشت: « العلم یقصد بذاته » و « العلم یقصد العمل » اقسام علم هستند که اولی به حقیقت علم می پردازد و دومی به شریعت مقدس اشاره دارد.

 

استاد حوزه با تببین بخش اول علم گفت: العلم یقصد بذاته ، همان اصل علم که اصول دین است می پردازد و مراتب توحید که « ذاتی، صفاتی، افعالی و عبادی » است را تببین می کند، این علم حقیقی و همان حکمت است، حکمتی که خداوند در آیه دوم سوره جمعه می فرمایند؛ « هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ » و مراد از « الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ » همان حکمت و علم ذاتی است.

«العلم یقصد بذاته» مختص به حوزه های علمیه است و حوزه ها ضامن این قسمت از علم می باشند و مراتب توحید که 4 قسمت می باشد را در جهت سیر حرکتی ، خط مشی، تبلیغ و ارشاد بکارببندند.

 

استادحوزه بیان داشت: «رفع مشکلات مادی و معنوی»، « هدف وجود انبیاء»، « مکاشفات، معجزات و کرامات»، « قرب به حق تعالی و سعادت » همه از همین علم اصول به عنوان علم واقعی صادر می شود .

 

وی  در بخش دیگر سخنان خود به « العلم یقصد العمل » اشاره کرد و گفت: علم مجموع آیات، روایات، فرمایشات بزرگان می باشد که به این دو قسم تقسیم می شود، یقصد العمل در واقع علم شریعت مقدس است، یعنی روحانیت شیعه با رسیدن به جایگاهی از علم و فضل در جمع بلاد اسلامی نسبت به تبلیغ و ترویج معارف اسلامی و آیین حقه جعفری تلاش و خدمت رسانی می کند.

 

آیت الله ناصری  اظهارداشت: این منصبی که شما انتخاب کرده اید، منصب انبیا و مسیری است که انبیا الهی و مقربین در آن گام نهاده اند، خداوند 124هزار پیامبر را برای هدایت بشر فرستاد که 5 مورد پیامبران اولوالعزم بودند، قریب به 300 رسول و مابقی این 124 هزار پیامبر، انبیا الهی بودند، پس بدانید پا جای پای چه کسانی گذاشته اید، باید قدردان این نعمت از خداوند باشید، به اساتید و بزرگان علمی خود احترام بگذارید چرا که جایگاه آنان نزد خداوند بالاتر از پدر و مادر است.

 

وی افزود: پدر و مادر حیات ظاهری را به شما می دهند ولی معلمان حیات ابدی را به شما تعلیم می دهند لذا جایگاه رفیعی نزد پروردگار دارند، و رمز موفقیت شما در احترام به اساتید خود است.

 

ایشان تاکید کردند: خوب درس بخوانید، بیداری سحرگاه، مباحثه و پیش مطالعه، ورود با وضو سرکلاس، دوستی و برادر با یکدیگر، تمرکز بر روی مطالب درسی، مطالعه روزانه قرآن و دعای عهد، توجه به امام عصر ارواحنافداه از جمله نکاتی است که اگر به آن عنایت داشته باشیم به موفقیت های ارزشمندی دست پیدا خواهیم کرد.

http://hawzahnews.com/detail/News/393738

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :