جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191010
تاریخ انتشار : 17 آذر 1392 13:41
تعداد مشاهدات : 188

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

ويژگي هاي ملعونين از منظر قرآن و سنت

تحقیق حاضر پیرامون ویژگی های ملعونین می باشد که با رویکرد قرانی (تفسیری) و روایی به آن پرداخته شده است . در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین (علیههم السلام) این گروه معرفی و ویژگی های آنان در آیات مختلفی بیان شده است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ويژگي هاي ملعونين از منظر قرآن و سنت

 

1392

 

منيره عسگري

 

فاطمه خدابنده لو

محمد روحی

لعن ، ملعونین ، قران ، ویژگی ها ، مصادیق

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

تحقیق حاضر پیرامون ویژگی های ملعونین می باشد که با رویکرد قرانی (تفسیری) و روایی به آن پرداخته شده است . در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین (علیههم السلام) این گروه معرفی و ویژگی های آنان در آیات مختلفی بیان شده است که بررسی این صفات و شناخت ملعونین ، باعث توجه و تذکر انسان نسبت به اعمال و رفتار می باشد تا با خودداری از عوامل لعن ، جزو مصادیق آنان نگردد. روش تحقیق از نوع بنیادی به صورت توصیفی و جمع آوری اطلاعات متنی و کتاب خانه ای است که در چهار فصل تنظیم شده است.

لعن در لغت به معنای طرد و دور کردن و در اصطلاح به معنای طلب و درخواست دور شدن شخص از رحمت خداوند است . در 42 آیه قرآن کریم ،حق تعالی  فرهنگ لعنت را ترسیم فرموده است که در هیچ یک از آیات مربوط ، مفهوم لعنت به دشمنی لفظی محدود نمی شود و بلکه تمام آیات مذکور نشان از برنامه ریزی و اجرای تحقق لعنت دارد. لعن با هر شکل و صورتی از دیدگاه شرع، نادرست و حرام است، مگر مواردی که خود شریعت تجویز کرده باشد. لعن ممدوح ، لعنی است که در برابر دشمن اسلام و اهل بیت معصومین (علیهم السلام) ، به آن سفارش بسیار شده است .

ادبیات قرآن در مورد لعن به صورت کاملا شفاف و با معرفی دقیق ویژگی ها و صفات ملعونین همراه است . از ویژگی فردی و اجتماعی ملعونین این است که نسبت به خدا کفر و ارتداد پیشه می کنند، کسانی هستند که آیات الهی را تحریف کرده و همواره انبیاء الهی را مورد آزار و اذیت قرار می دهند . در جامعه ایجاد نفاق و شایعه پراکنی می کنند اهل دوروغ، تهمت و صفات دیگری هستند که هر کدام از آن ها منجر به دوری از رحمت الهی شان می گردد. خداوند متعال در قرآن کریم مصادیقی از لعن شدگان را به عنوان الگوی جواز لعن به مومنین ارائه می دهد که از جمله آن ها می توان به : شیطان ، اصحاب سبت ، بنی امیه  و ... اشاره نمود.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :