جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191009
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 13:38
تعداد مشاهدات : 206

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

ویژگی های عبادالرحمان در سوره فرقان

موضوع عبادالرحمان در علوم مختلفی مانند : اخلاقی،اجتماعی، سیاسی و .... قابل بحث و بررسی است که در این تحقیق بارویکرد تفسیری به آن پرداخته شده است. عبادالرحمان بندگان خاص خداوند رحمان هستند که سوره مبارکه فرقان دوازه صفت از صفات ویژه آنان را بیان فرموده است .

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ویژگی های عبادالرحمان در سوره فرقان

 

1392

معصومه بهرامی

فاطمه خدابنده لو

محمد روحی

عبادالرحمان ، قرآن، سوره فرقان ، صفات ثبوتی ، صفات سلبی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع عبادالرحمان در علوم مختلفی مانند : اخلاقی،اجتماعی، سیاسی و .... قابل بحث و بررسی است که در این تحقیق بارویکرد تفسیری به آن پرداخته شده است. عبادالرحمان بندگان خاص خداوند رحمان هستند که سوره مبارکه فرقان دوازه صفت از صفات ویژه آنان را بیان فرموده است که روی هم رفته مجموعه ای است از والاترین ارزش های انسانی که با پرداختن به این صفات می توان الگوی مناسبی برای کمال جویان و طالبان هدایت ارائه داد. روش تحقيق با هدف بنیادی به صورت توصيفي   تحليلي و جمع آوري اطلاعات اسنادو مدارکی است كه در دو بخش و چهار فصل تنظیم شده است .

کلمه عباد گاهی همه بندگان را شامل می شود. ولی عباد گاهی معنای خاصی دارد، به خصوص وقتی به اسم یا ضمیر خاصی اضافه شود : مثل کلمه عباد که به  الرحمن اضافه شده است. یعنی عبادی که مشمول رحمت خاص الهی هستند و لیاقت درک رحمت های بی شمار الهی را دارند. گرچه همه، بندگان خدا هستند، لكن بنده خاصی كه به وظايف بندگى رفتار مى‏كند، در حقيقت او بنده رحمن است.

سوره فرقان در مكه نازل شده و 77 آيه دارد که بخش سوم به نحوفشرده و جامع از صفات مؤمنان راستين اشاره شده است . هميشه وجود الگوها و سرمشق هاى بزرگ در زندگى انسان ها، وسيله مؤثرى براى تربيت آنها بوده. لذا خداوند متعال در قرآن کریم از الگوهاى نمونه و شاخصی همچون : ابراهیم(علیه السلام) و محمّد (صلى الله علیه وآله وسلم) ،هاجر،آسیه و مریم و ... نام برده است .

ویژگی های عبادالرحمان در دو بعد صفات ثبوتی وسلبی همچون : بندگی، شب زنده‏داری ، توجه به آيات حق تعالى، ایجاد جامعه معتدل ، اهل مدارا، تواضع در رفتار ، شفاعت به خیر، توبه ، جاودانگی ، استجابت دعا، پرهیز از باطل (زور) ، پرهیز از شرکت در مجالس باطل ، دوری از کارهای لغو ، دوری از زنا قابل بررسی است.

عباد الرحمان كسانى هستند كه با وجود خدا، غير خدا را نمى‏پرستند و بیتوته شبانه دارندکه وقتی  به قرآن و ادله‏اى كه خداوند اقامه كرده است، موعظه شوند، دقت و تأمل مى‏كنند . در روبرو شدن با جاهلان مانند آنها رفتار نمى‏كنند. هرگز مرتکب قتل نفس نشده مگر به اذن الهی و در جهاد فی سبیل الله که دشمن خدا را به قتل می رسانند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :