جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191008
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1391 13:35
تعداد مشاهدات : 98

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

عوامل دنياطلبي خواص در واقعه ي عاشورا

عوامل مختلف شكل گيري واقعه ي عاشورا در حوزه هاي اعتقادي، سياسي، اخلاقي، تاريخي قابل بررسي مي باشد كه در اين تحقيق با رويكرد اخلاقي و سياسي پرداخته شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل دنياطلبي خواص در واقعه ي عاشورا

 

1391

 

مريم آرزومند زيرآسف

 

فریبا مصطفوي

محمد روحی

خواص، دنياطلبي، عاشورا، بصيرت، فتنه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


عوامل مختلف شكل گيري واقعه ي عاشورا در حوزه هاي اعتقادي، سياسي، اخلاقي، تاريخي قابل بررسي مي باشد كه در اين تحقيق با رويكرد اخلاقي و سياسي پرداخته شده است.

گاهي دنيا به معني نزديك تر در برابر دورتر است و زندگي دنيا را دنيا مي گوييم از آن جهت كه نسبت به زندگي آخرت به ما نزديك تر است. دنياطلب يا همان دنيادوست به كسي گفته مي شود كه مال و زر و زيور آن را دوست داشته باشد. اگر اشخاص مهم و شاخص جامعه اي گرفتار اين رذيله اخلاقي بشوند هم خود و هم مردم را به سقوط تباهي مي كشانند.

بعد از رحلت پيامبر همين دنياطلبي خواص باعث شد كه مردم از مسير اصلي و صراط مستقيم دور شده و به هلاكت برسند. پيروي از هواي نفس و دنياطلبي به قدري خواص را از مسير صحيح دور ساخته بود كه در مقابل امام بر حق خويش صف آرايي كردند. بسياري از اين ها كساني بودند كه روزي عنوان صحابه ي پيامبر را داشتند، اما به دليل پيروي از هواي نفس، جاه طلبي، تكبر، حسد، ... باعث رقم خوردن حادثه ي عاشورا شدند.

قيام هاي متعددي با الهام از اين واقعه ي عظيم رخ داده است. از جمله قيام انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني و حضور خواص كه اين حركت عظيم ملت ايران برگرفته از قيام اباعبدالله الحسين مي باشد ولي بعدها عده اي از همين خواص دنياطلب با دور شدن از انقلاب و اسلام به كارشكني عليه نظام پرداختند تا اين كه در سال 88 آن فتنه ي عظيم رخ داد.

با بررسي عواملي كه سبب شد خواص با شناختي كه از امام زمان خود دارند باز از دامن پر مهر ولايت به سايبان شيطان بروند به ارايه ي راه كار براي خواص حال حاضر مي پردازيم تا از فتنه هاي شياطين و يزيديان زمان در امان باشند.

خواص با ايمان و توكل بر خداوند بايد طوري در جامعه ي امروز عمل كنندكه بتوانند زمينه ي ظهور منجي عالم بشريت را فراهم كنند زيرا هر چه خواص (علماي ديني، سردمداران حكومت و ...) از مسير الهي منحرف شوند به همان اندازه ظهور به تاخير مي افتد.

در اين تحقيق از روش توصيفي-تحليلي با هدف كابردي بهره جسته و جمع آوري اطلاعات به شيوه ي كتاب خانه اي بوده كه در پنج فصل تنظيم شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :