چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191006
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1392 13:27
تعداد مشاهدات : 139

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

تاثیر زیارت اهل بیت (علیهم السلام) در زندگی دنیا و آخرت

زیارت به معنی دیدار و ملاقات است و در عرف به دیدار کسی به جهت تکریم و تعظیم آمده است. زیارت اهل بیت (علیهم السلام) در روایات بسیار سفارش شده است . اهل بیت (علیهم السلام)واسطه ی فیض هستند و بار معرفتی و آثار وجودی زیارت در هر فرد و جامعه بسیار فراوان است .

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تاثیر زیارت اهل بیت (علیهم السلام) در زندگی دنیا و آخرت

 

1392

فاطمه نجد

فریبا مصطفوی

محمد روحی

زیارت،آثار،دنیوی،اخروی ، معرفت ، اهل بیت .

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


زیارت به معنی دیدار و ملاقات است و در عرف به دیدار کسی به جهت تکریم و تعظیم آمده است. زیارت اهل بیت (علیهم السلام) در روایات بسیار سفارش شده است . اهل بیت (علیهم السلام)واسطه ی فیض هستند و بار معرفتی و آثار وجودی زیارت در هر فرد و جامعه بسیار فراوان است . چون زیارت در کاهش گناهان و ممفاسد اجتماعی بسیار نقش دارد. موضوع زیارت در علوم مختلفی مانند : اخلاقی، قرآنی ، روان شناسی و ... قابل بررسی است که در این تحقیق با رویکرد اخلاقی روایی پرداخته شده است .

روش تحقیق  با هدف بنیادی به صورت توصیفی تحلیلی و جمع آوری اطلاعات متنی و کتاب خانه ای است . 

زیارت از نزدیک بسیار سفارش شده است . زیرا قرار گرفتن در مکانی که ملائکه حضور دارند و خود ائمه اطهار(علیهم السلام) هم توجّهی ویژه به زائرانشان دارند زیارت از نزدیک بهتر از زیارت از دور است . ولی در صورت عدم تمکن ، زیارت از دور هم صحیح است. مهم خطر دوری معرفت است . نباید ارتباط ما با اهل بیت قطع شود . معرفت ، مقدمه محبت است . تا معرقفت به دست نیاید ، عشق و محبت و دوستی به دست نمی آید . اکثر روایات توصیه شده به داشتن معرفت . بدون معرفت زیارت بی اثر است . زیارت با معرفت آثار دنیوی و اخروی زیادی دارد که می توان این آثار را در زندگی بزرگان دین دید . ایشان پیوسته با ائمه اطهار ارتباط داشتند و از برکات آن در زندگی خود استفاده می کردند. از جمله آثار دنیوی : تقویت ایمان، پاک شدن از گناه ، استجابت دعا و از جمله آثار ملاقات خدا در عرش ،همنشینی با شهدا و صدیقین ،محل زیارت جبرئیل و میکائیل ،مرگ متعالی و... می توان نام برد .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :