چهارشنبه - 2017 نوامبر 22 - 4 ربيع الاول 1439 - 1 آذر 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 191001
تاریخ انتشار : 17 آذر 1392 13:17
تعداد مشاهدات : 67

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

آثار و مراتب تسبيح موجودات

موضوع تسبيح موجودات در علوم تفسيري، روايي، فلسفي، تربيتي و ... قابل تأمل و بررسي باشد كه در اين نوشتار با رويكرد قرآني به آن پرداخته شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار و مراتب تسبيح موجودات

 

1392

فاطمه بیگدلو

طاهره لطیفی

محمد روحی

تسبيح، آثار، فردي، اجتماعي، قرآن و روايات

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع تسبيح موجودات در علوم تفسيري، روايي، فلسفي، تربيتي و ... قابل تأمل و بررسي باشد كه در اين نوشتار با رويكرد قرآني به آن پرداخته شده است.

تسبيح به معناي نماز، منزه دانستن حق جل اعلي از نقايص و عيوب است. اين كه مسبِّح در درياي عبوديت سير كند و آن وجود  مطلق ومقدس را از هر عيب و نقصي مبرا دارند و تسبيح اقسام گوناگوني دارد و در ميان تمام موجودات عالم ساري وجاري مي باشد. در هر مرتبه اي از وجود كه باشند در حال تنزيه و تقديس خداوند متعال هستند.

مجموعه ي نظام آفرينش اعم از موجودات ذي روح و ذي شعور جز آن مانند زمین و آسمان و كوه ها و پرندگان و ماه و خورشيد و ستارگان و ... همگي مشغول تسبيح خدايند و او را به پاكي مي ستايند و تسبيح موجودات در عالم هستي، تكويني و حقيقي است كه در مورد انسان تشريع شده و اين تسبيح متوجه تمام مراتب موجودات در آسمان ها و زمين است و زماني كه در وجود انسان نمود پيدا كند، اثرات شگرفي در زندگي دنيوي و اخروي، فردي و اجتماعي او دارد. همه ي موجودات با ستايش خود، خدا را تنزيه مي كنند و همگي سهمي از علم و ادراك دارند . به اندازه ی سعه ی وجودی خود مسبح پروردگار خویش هستند، گرچه گیرنده ی انسان ها ضعیف بوده و از درك آن عاجزند.

اين تحقيق بنیادی به روش توصیفی و به اعتبار موضوع قرآنی است و به لحاظ جمع آوری اطلاعات، کتاب خانه ای-متنی می باشد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :