پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190995
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1392 13:8
تعداد مشاهدات : 255

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

آثار صداقت ، عوامل و موانع آن بر اساس آیات و روایات

صداقت یا راستگویی یکی از بهترین ویژگی هایی است که هر انسان سالمی می تواند داشته باشد و از جمله مقولات اخلاقی است که هر فرد و اجتماعی ، در پی آن است. صداقت کلید روابط انسانی سالم است که بدون آن، روابط دچار لطمه خواهد شد .این موضوع در حیطه علومی همچون: اخلاق ،تفسیر ، روان شناسی و... قابل بررسی است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار صداقت ، عوامل و موانع آن

 بر اساس آیات و روایات

 

1392

سمیه دودانگه

فاطمه خدابنده لو

محمد روحی

صداقت ، آثار  ، انسان ، آیات، روایات ، اعتقادی ،رفتاری ، عوامل ، موانع

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

صداقت یا راستگویی یکی از بهترین ویژگی هایی است که هر انسان سالمی می تواند داشته باشد و از جمله مقولات اخلاقی است که هر فرد و اجتماعی ، در پی آن است. صداقت کلید روابط انسانی سالم است که بدون آن، روابط دچار لطمه خواهد شد .این موضوع در حیطه علومی همچون: اخلاق ،تفسیر ، روان شناسی و... قابل بررسی است،که در این تحقیق بیشتر بر روی جنبه تفسیری  و روایی کار شده است.  این پژوهش  از نوع بنيادی به صورت توصیفی،تحلیلی و جمع آوری مطالب با بهره گیری از روش متنی و کتاب خانه ای می باشد که در چهار فصل تنظیم شده است.

صداقت از ماده صدق، نقيض كذب است که به معنای ، راستي و راست گفتن، راستي در عمل و گفتار مقابل كذب و دروغ است. صدق عملي يا رفتاري به معناي مطابقت اعمال و رفتار انسان با گفتار يا اعتقاد وي، يعني رفتار انسان تصديق كننده ي گفتارش و يا مصداق اعتقادش باشد هر چند سخني هم نگويد.

از جمله مراتب صدق : صدق در گفتار ، صدق در نيت ، صدق در عزم ،صدق در وفا ،صدق در اعمال ، صدق در مقامات دين است .در قرآن از افرادی به عنوان مصداق و الگوی صحیح صادقین  ذکر نموده است که می توان به : پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، حضرت ابراهیم(علیه السلام)، حضرت علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) و مومنین راستین ، نام برد.

نظام عالم بر مبناي صدق و حق و عدل استوار است و رعایت آن از جانب انسان ، آثار و پیامدهای اعتقادی  ورفتاری بسیاری در شخص به وجود می آورد که از جمله آثار اعتقادی : ایجاد بصیرت در شخص، اخلاص در عمل، خشنودی الهی ، عدالت، کرامت نفس و  از آثار رفتاری :احترام ، مشمول توفیق الهی،ذلت دشمن ، عمل صالح و... می باشد . رسیدن به مقام صدیقین دارای عوامل و شرایطی  همچون : تقوا ، ایمان، ترس، اطاعت از خدا، حسن ظن ، یاد مرگ و ....است . از طرفی مواردی همچون: دورویی ، خصومت، سخن چینی و ... از موانعی است که موجب از بین رفتن صداقت در انسان می گردد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :