سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190992
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1392 13:5
تعداد مشاهدات : 172

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

نقش حضرت زینب (سلام الله) در واقعه عاشور

سخن از نقش حضرت زینب سلام الله علیها در قیام عاشورا است ایشان همراه امام حسین علیه السلام در پاسداری و دفاع از حکومت حقه در تاریخ اسلام درخشید و علی رغم تحمل رنج بسیار نقش تکمیل کننده احیاگری دین و رساندن پیام خون و شهادت به جهانیان را پس از شهادت امام حسین علیه السلام به عهده داشتند.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش حضرت زینب (سلام الله) در واقعه عاشورا

 

1392

سپیده حری

معصومه صفری

محمد روحی

بصیرت، قیام، حضرت زینب سلام الله علیها، عاشورا

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

سخن از نقش حضرت زینب سلام الله علیها در قیام عاشورا است ایشان همراه امام حسین علیه السلام در پاسداری و دفاع از حکومت حقه در تاریخ اسلام درخشید و علی رغم تحمل رنج بسیار نقش تکمیل کننده احیاگری دین و رساندن پیام خون و شهادت به جهانیان را پس از شهادت امام حسین علیه السلام به عهده داشتند.

 با توجه به اینکه مسئله اعطای بینش و بصیرت دهی و بر ملا کردن فتنه ها مختص به زمان ایشان نیست اگر جامعه ای به خواهد راه رستگاری را طی کند باید حضرت را در صبر و استقامت و بصیرت الگو و سرمشق خود قرار دهد، این رساله در صدد است با بررسی متون تاریخی و آیات و روایات به بررسی نقش
 حضرت زینب سلام الله علیه در قیام عاشورا بپردازد روش تحقیق
توصیفی تحلیلی است و جمع آوری مطالب به شیوه متنی کتابخانه ای است و در چهار فصل ارائه شده است .

 این نواده گرامی پیامبر صلی الله مظهر همه کمالات از جمله و وارث شجاعت و صلابت امام علی علیه السلام است و تجلی گر عفت و عصمت زهرایی است . از همان کودکی شاهد مظلومیت مادر و رویدادهای غم انگیز در خانه عترت و طهارت بود که به نوعی روحیه حق طلبی ، عدالت خواهی را در وجود ایشان پرورش داده بود. به یقین نهضت خونین کربلا و حوادث شکننده آن مسئله ساده ای مربوط به همان برهه از زمان نیست بلکه از پیوند حوادثی که ریشه در گذشته داشت ، نشات گرفته است.

 انحرافی که در اسلام از ماجرایی سقیفه آغاز شد و دوری از ولایت حقه الهی زنجیر وار مسایلی و مشکلاتی در جهان اسلام گشود و پس از آن ، اقدامات ضد اسلام معاویه از قبیل جلوگیری از تفسیر قرآن ، جعل روایات پایه های بغض و عداوت نسبت به اهل بیت علیه السلام مخصوصاً امام علی علیه السلام را در قلوب مردم جاهل ایجاد کرد تا زمینه برای اشاعه بدعت ها آماده باشد به گونه ای که اوضای سیاسی و اجتماعی دنیا ی اسلام طوری شد که هر گونه صدای آزادی را به نام اسلام سرکوب می کردند و ارزش های اسلامی محو شد و اگر قیام امام حسین علیه السلام نبود ازاسلام و قرآن و حضرت رسول نامی باقی نمی ماند.

 اهمیت نقش حضرت زینب سلام الله این بود که نگذاشت طومار نهضت عاشورا در هم پیچیده شود و در قلب تاریخ دفن گردد.ایشان با اراده و شجاعتی بی نظیر در مقابل سیل مصائب مقاومت کردند و سعی کردند در هر فرصت با ایجاد بصیرت و بینش صحیح در مردم غافل و حیرت زده نهضت امام حسین علیه السلام در احیا گری دین را ادامه دهند و با بیانات منطقی و روشنگرانه خود وجدان های خفته را بیدار کند و با خطبه های کوبنده خود در مواضع مختلف دستگاه ظلم و جور را به لرزه افکنده  و موجب بروز انقلاب فکری در بلاد مسلمین و تحول سیاسی شدند که نتیجه آن تزلزل و مقدمات براندازی دستگاه اموی بود.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :