چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190991
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1392 13:2
تعداد مشاهدات : 86

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسی آیات علم الهی

موضوع علم الهی در علوم تفسیری،روایی،عرفانی،فلسفی و...قابل تامل و بررسی باشد که در این نوشتار با رویکرد قرآنی –تفسیری به آن پرداخته شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


بررسی آیات علم الهی

 

1392

زهرا قنبری

فرزانه تهرانی

محمد روحی

علم، خدا،  قرآن ، روایات

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع علم الهی در علوم تفسیری،روایی،عرفانی،فلسفی و...قابل تامل و بررسی باشد که در این نوشتار با رویکرد قرآنی تفسیری به آن پرداخته شده است.

یکی از صفات کمالی خداوند که در قرآن کریم مطرح گردیده صفت علم است آیات  بسیاری به تعلّق علم الهی به موجودات وجود دارد از جمله « ...  إِنَّ اللَّهَ بِكلُ‏ِّ شىَ‏ْءٍ عَلِيم » با نظر به آیات قرآن متعلق علم خداوند به جزئیات به طور مطلق محرز می شود.

خداوند چون وجود محض و حقیقت وجود است ،پس علم او علم مطلق و نامتناهی است و در این علم هیچ جهتی در اختصاص علم او به کلی یا جزئی نیست بلکه علم آن در مرتبه ذات بدون تغییر و پس از ایجاد و قبل از ایجاد یکسان است. در متون دینی ما بر علیم بودن خداوند تاکید فراوانی شده است. یکی از آموزه های محوری ادیان آسمانی این است که خداوند به همه چیز آگاه است و هیچ چیز از گستره علم او بیرون نیست. تاثیرات جدی این باور در ساحت اندیشه و عمل انسانی به قدری روشن است که ما را از توضیح بی نیاز می سازد. عقیده به علمِ شامل و عامِ خدا، هر چند که از مسلمات دینی است؛ اما تحلیل فلسفی آن با چالش هایی مواجه است که تعمق بیشتر را موجّه می سازد.

 این تحقیق با هدف کاربردی وبا روش توصیفی بوده و جمع آوری مطالب به صورت متنی و کتاب خانه ای در دو فصل گرد آوری شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :