پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190988
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1392 12:53
تعداد مشاهدات : 171

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

آثار و پيا مدهاي غيبت در زندگي انسان از دیدگاه آیات و روایات

غیبت در نظام اخلاقی اسلام به عنوان رذیله اخلاقی و یکی از زشت ترین و نا پسند ترین آفت های زبان و از گناهان بزرگ است.غیبت از مو ضو عاتی است که در علوم مختلف: اخلاقی ،تفسیری ، فقهی ، اعتقادی و...

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار و پيا مدهاي غيبت در زندگي  انسان

از دیدگاه آیات و روایات

 

1392

زهرا رحمتی

فاطمه خدابنده لو

محمد روحی

غیبت ، آثار  ، زندگی فردی ، اجتماعی، انسان ، قرآن ، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

غیبت در نظام اخلاقی اسلام به عنوان رذیله اخلاقی و یکی از زشت ترین و نا پسند ترین آفت های زبان  و از گناهان بزرگ است.غیبت از مو ضو عاتی است که در علوم مختلف: اخلاقی ،تفسیری ، فقهی ، اعتقادی و... قابل بررسی است،که در این نوشتار صرفاً با رویکرد تفسیری و اخلاقی پرداخته شده است. این پژوهش  از نوع بنيادی به صورت توصیفی،تحلیلی و جمع آوری مطالب با بهره گیری از روش متنی و کتاب خانه ای می باشد که در چهار فصل تنظیم شده است.

واژه غیبت در لغت به معنای پشت سر کسی بد گویی کردن ،عیب او را گفتن ،زشت یاد کردن، کار رفته است.و در اصطلاح شرع این که : انسان در غیاب و پشت سر مؤمن ، عیوب و نقایص او را در قالب سخن و گفتار یا با اشاره و حرکات بیان نماید؛به طوری که اگر بشنود، ناراحت و ازرده خاطر شود.

غيبت گناهي است که به آساني انجام مي گيرد ولي رواج آن ذهنيت عمومي جامعه را غبار آلود مي کند ،به گونه اي که مردم احساس مي نمايند انسان هاي نيکو کار و شايسته اندک،ولي اشرار و نا شايستگان همه جا را پر کرده اند و در چنين جامعه و فرهنگي اعتماد و پشت گرمي افراد نسبت به يکديگر از ميان مي رود و جامعه از منافع وجود انسان هاي شايسته و متعهد محروم مي ماند.بر اثر غيبت حرمت اشخاص در هم شکسته مي شود و سرمايه بزرگ آبرو مورد تاراج قرار مي گيرد.انجام اين عمل ناروا و زشت نوعي تجاوز به حريم حقوق مردم مي باشد که بابذر نمودن آن بد بيني مي رويد و در ميان افراد يک خانواده و يک اجتماع آثار شومي به بار مي آورد پيوند اجتماعي را متزلزل ساخته و در نتيجه سرمايه اعتماد از بين مي رود و پايه تعاون و همکاري فرو مي رود.راه کار هاي علمي جهت جلو گيري از غيبت داراي دو جنبه :1- مادي(جسمي) و معنوي(روحي) است . همچنین راه کار عملي غيبت اين است که انسان پيش از گفتن هر سخني ،به مشروع يا نا مشروع بودن و سود و زيان هاي دنيايي و آخرتي آن توجه کند و ديگر اينکه انسان در معاشرت با دوستان يا شرکت در محافل، احتياط بيشتري به خرج دهد ؛ و از خداوند کمک بخواهد که اين خود دو گونه است: نخست اينکه انسان به صورت کلي و در همه اوقات از خدا درخواست کمک و ياري کند تا به رذايل اخلاقي چون غيبت دچار نشود؛چرا که خداوند بهتر از هر انساني در حفظ و تگه داري حيثيت انسان ها،توانا است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :