جمعه - 2018 ژولاي 20 - 8 ذيقعده 1439 - 29 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190980
تاریخ انتشار : 7 فروردین 1392 12:19
تعداد مشاهدات : 106

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسی شبهات وهابیت در زمینه شفاعت

بررسی فرقه ضاله وهابیت از موضوعاتی است که قابل تامل در علوم مختلف قرآنی –کلامی،سیاسی-اجتماعی و...می باشد ودر این تحقیق با رویکرد قرآنی وکلامی به آن پرداخته شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


بررسی شبهات وهابیت در زمینه شفاعت

 

1392

راضیه
جعفر مویزی

فرزانه تهرانی

محمد روحی

شبهه ، وهابیت ، شفاعت ، قرآن ، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


بررسی فرقه ضاله وهابیت از موضوعاتی است که قابل تامل در علوم مختلف قرآنی کلامی،سیاسی-اجتماعی و...می باشد ودر این تحقیق با رویکرد قرآنی وکلامی به آن پرداخته شده است.

خطر این فرقه جدی و تبلیغات آن ها در بین مسلمانان بسیار زیاد می باشد و مقابله با آن ها ضروری است.واز وظایف علماء و مبلغین متعهد و پژوهشگران معتقد می باشد که پاسخ گوی شبهات مطرح ،شده از طرف آن ها بوده تا نسل جوان بواسطه ی شبهات اعتقادی آن ها به انحراف کشیده نشوند.یکی از شبهات مطروحه از طرف این فرقه در مسئله، شفاعت بوده که یک امر حتمی،از نظر اعتقادی است.اولیاء الهی به اذن خدا،در حق گروهی از مردم وساطت نموده و آنان را از عقاب نجات داده یا در مورد برخی واسطه در ترفیع درجات بهشتی آن ها می گردند.وهابیت این امر را که با ادله ی قرآنی و روایی کاملا قابل اثبات است را شرک دانسته و پیرامون آن شبهاتی مطرح کرده اند که به پاسخ گویی در این زمینه پرداخته شده است.

این پژوهش با هدف کاربردی و از نوع توصیفی و تحلیلی بوده و جمع آوری مطالب به صورت متنی و کتابخانه ای در سه فصل تهیه و تنظیم گشته است.

شفاعت در اسلام مثل دین یهود که بدون هیچ قید و شرطی است نبوده،اما شفاعت را حق خدا دانسته وتاکید قرآن بر این است که شفاعت بدون اذن الهی تحقق نمی یابد.وبر اساس استحقاق شفاعت شونده و شرایط خاصی که دارد صورت می گیرد.درآیات قرآن ازتوبه،ایمان،عمل صالح،قرآن پیامبران،فرشتگان،مومنان،شهیدان و...از مواردی است که به عنوان شفیع نام برده شده است.شبهه ی اینکه شفاعت،شرک است ،امری واهی و بدون دلیل می باشد که با ادله ی قرآنی قابل پاسخ گویی است

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :