دوشنبه - 2018 اکتبر 15 - 5 صفر 1440 - 23 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190614
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1393 12:30
تعداد بازدید : 193

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

اصول اخلاق پرستاری درآیات و روایات

اخلاق پرستاری قابل بررسی در علوم انسانی،پزشکی،اخلاق حرفه ای وحتی تاریخی می باشدکه در این تحقیق با رویکرد قرآنی واخلاقی در حیطه ی آیات و روایات اهل بیت عصمت و طهارت به آن پرداخته شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اصول اخلاق پرستاری درآیات و روایات

 

1393

عزیزه سیفی

طاهره لطیفی

محمد روحی

اصول،اخلاق،پرستاری،آیات،روایات

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


اخلاق پرستاری قابل بررسی در علوم انسانی،پزشکی،اخلاق حرفه ای وحتی تاریخی می باشدکه در این تحقیق با رویکرد قرآنی واخلاقی در حیطه ی آیات و روایات اهل بیت عصمت و طهارت به آن پرداخته شده است.

 پرستاری از مشاغل مهم وضروری است که در گذشته به صورت مداوای مجروحین وآبرسانی و...درجنگ ها ویابه صورت مراقبت از بیماران در خانه و...بوده که امروزه توسعه یافته واز علوم تخصصی گشته وبرای انتخاب این رشته باید علوم مربوطه را کسب نمایند.هرگونه مراقبت و مواظبت به جهت کسب سلامتی و بهبودی جسمی وروحی برای انسان مریض یا ناتوان را پرستاری می گویند.هرصنفی اخلاق حرفه ای خاصی دارد،پرستاری از مشاغل مهم و حساس وبعضا خطرناکی است که با جان انسان ها سروکار داردلذا اخلاق حرفه ای خاص  خود را باید داشته باشد.

ضروری است برای ارتقاءسطح علمی و اخلاقی پرستاران متعهد ومومن،اصول اخلاقی این حرفه در چهارچوب نظام ارزشی اسلام،با توجه به آیات وحیانی وسیره ی عملی اهل بیت(علیهم السلام)بررسی گردد تادر مراکز آموزش پرستاری به جای کتب تالیف شده توسط نویسندگان غربی که هیچ سنخیتی با اسلام وعرف مردم کشور ما ندارد،جایگزین گرددوپرستاران تحصیل کرده با اصول اخلاق حرفه ای  خود کاملا آشنا شده و اخلاق پسندیده رادر وجود خود ملکه نموده و از آسیب های اخلاقی این حرفه پرهیز نمایند.

این پژوهش با هدف بنیادی از روش توصیفی-تحلیلی بهره جسته واطلاعات پس از استخراج و تحلیل به صورت کتابخانه ای و متنی جمع آوری شده است.

پرستاران موظفند در سایه رعایت موازین شرعی امور درمانی بیمار را انجام داده و در جهت رفع نیاز های آنان از جمله آب، دارو، غذا دادن و ....تلاش نمایند و با توجه به نیاز های روانی و عاطفی بیماران زمینه عبادت و نیایش را برای آن ها فراهم نمایند.وبایستی اخلاق حسنه مثل سعه ی صدر،صبر،تواضع و...رادرخود تثبیت نمایندوبالعکس رذایل اخلاقی مثل بی بندوباری و بی تقوایی و...رااز خوددور نمایندتا لحظه لحظه عمر شغلی خود را در عبودیت وبندگی باشندو این خدمت صادقانه ،بهترین توشه ی آخرتی آنان گردد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :