پنج شنبه - 2018 اکتبر 18 - 8 صفر 1440 - 26 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190610
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1393 12:18
تعداد بازدید : 114

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

(رابطه حکومت ولی فقیه باظهور حضرت مهدی عج)

رابطه ی حکومت ولی فقیه با ظهورامام زمان عج از موضوعاتی است که قابل تامل در علوم مختلف از جمله کلامی ،سیاسی،اجتماعی و..

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

(رابطه حکومت ولی فقیه باظهور

حضرت مهدی عج)

 

1393

زهرا بیاتی

فرزانه نامی فرد طهرانی

محمد روحی

حکومت،ولی ، فقیه،ظهور

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

رابطه ی حکومت ولی فقیه با ظهورامام زمان عج از موضوعاتی است که قابل تامل در علوم مختلف از جمله کلامی ،سیاسی،اجتماعی و.. می باشد در این تحقیق با رویکرد کلامی به آن پرداخته شده است.

مسأله تشکیل حکومت در زمان غیبت حضرت مهدی(عج) و چگونگی ایجاد حکومت به دست حضرت در زمان ظهور یکی از مهم ترین رویداد هایی است که نیازمند به شناخت صحیح می باشد.بنابراین در زمان غیبت ازاموری است که در سرنوشت سیاسی و اجتماعی جامعه نقش تعیین کننده دارد

امر تشکیل حکومت یک امر بدیهی و ضروری است، که در عصر حضور بر عهده پیامبر اکرم(ص) و سپس ائمه معصومین(ع) می باشد.اما در عصر غیبت چون تشکیل حکومت معصوم(ع) و دسترسی به آن امکان ندارد، لذا باید به طور نسبی حکومت اسلامی را تشکیل داد، که نزدیک ترین نوع حکومت به حکومت معصوم(ع) می باشد. از آن جا که،حکومت های طاغوت در جهان منشا تمام بدبختی های اجتماع انسانی است وباعث سقوط انسان ها دروادی هلاکت است لذا ضروری است که حکومت مشروع ولی فقیه به مردم جهان شناسانده شود تا به این وسیله طالب حکومتی همچون حکومت اسلامی ولی فقیه شوند ودرپی آن در سراسرجهان حکومت عدالت جاری شود.حکومت ولی فقیه فرم کوچک شده ی حکومت عدل جهانی حضرت مهدی عج است لکن به دلیل محدودیت هایی که دارد از آسیبها وحملات دشمنان بی نصیب نیست. این حکومت ثمره ی انقلاب اسلامی است که متصل به حکومت امام زمان می باشد پس بی تردید با حکومت امام زمان رابطه دارد .

این پژوهش با هدف کاربردی واز نوع توصیفی تحلیلی بوده وجمع آوری مطالب به صورت متنی وکتابخانه ای است ودر4 فصل تنظیم گشته است.فصل اول به مباحث مقدماتی از جمله کلیات ومفهوم شناسی کلید واژه ها پرداخته است وفصل دوم به مبانی نظری حکومت پرداخته شده است وفصل سوم با عنوان رابطه حکومت ولی فقیه با ظهوربه وظایف حکومت ولی فقیه درجهت بسترسازی ظهور پرداخته است.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :