دوشنبه - 2018 اکتبر 15 - 5 صفر 1440 - 23 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190447
تاریخ انتشار : 5 آبان 1390 11:39
تعداد بازدید : 136

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

علی از زبان علی در نهج البلاغه

رساله ﯼ حاضر به بررسی پیرامون شخصیت علی علیه السلام از زبان خویش در نهج البلاغه پرداخته است. درک فیض بندگی و شناخت همه جانبه ﯼ حضرت حق، در گرو درک واقعی ولی حق است، شناختی که در طول تاریخ حیات ائمه ﯼ بزرگوار ما نسبت بدان غفلت شده و عدم آن، غیبت آخرین ولی حق «امام زمان عج» را در پی داشته است و چون برطبق کلام الهی هم غایت و هدف خلقت، رسیدن به مقام بندگی خداوند است و شناخت و معرفت نسبت بدو، همین امر ضرورت شناخت واقعی این بزرگواران را روشن تر ساخته است. با توجه به نیاز کنونی جامعه و فقدان الگوی کامل در تمام شئون زندگی، جستجوگر ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین علیه السلام، آن الگوی اتم و اکمل انسانی، از زبان خویش در نهج البلاغه شدم. و چون معرفی ابعاد وجودی حضرت در نهج البلاغه شامل بُعد امامت و راهبری، جانشینی پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم در جامعه و بیان ویژگی ها و فضایل ایشان می باشد. ابتدا به ضرورت حکومت و جانشینی امیرالمؤمنینعلیه السلام پرداخته، سپس به بیان ضرورت و جایگاه امامت در کلام ایشان و در نهایت به بررسی فضایل برجسته ﯼ اخلاقی و اعتقادی در کلام حضرت می پردازیم. امید آن که این بررسی با بهره وری از کلام علی بن ابیطالب علیه السلام راهکارهای لازم در جهت بندگی واقعی را نشانگر باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علی از زبان علی علیه السلام

1390

عاطفه طورانی

فاطمه احمدی

آقای زندیه

حکومت، اهل بیت علیه السلام، مظلومیت و غربت، عدالت، علم، شجاعت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

رساله ﯼ حاضر به بررسی پیرامون شخصیت علی علیه السلام از زبان خویش در نهج البلاغه پرداخته است.

درک فیض بندگی و شناخت همه جانبه ﯼ حضرت حق، در گرو درک واقعی ولی حق است، شناختی که در طول تاریخ حیات ائمه ﯼ بزرگوار ما نسبت بدان غفلت شده و عدم آن، غیبت آخرین ولی حق «امام زمان عج» را در پی داشته است و چون برطبق کلام الهی هم غایت و هدف خلقت، رسیدن به مقام بندگی خداوند است و شناخت و معرفت نسبت بدو، همین امر ضرورت شناخت واقعی این بزرگواران را روشن تر ساخته است.

با توجه به نیاز کنونی جامعه و فقدان الگوی کامل در تمام شئون زندگی، جستجوگر ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین علیه السلام، آن الگوی اتم و اکمل انسانی، از زبان خویش در نهج البلاغه شدم. و چون معرفی ابعاد وجودی حضرت در نهج البلاغه شامل بُعد امامت و راهبری، جانشینی پیامبرصلی الله علیه و آله وسلم در جامعه و بیان ویژگی ها و فضایل ایشان می باشد. ابتدا به ضرورت حکومت و جانشینی امیرالمؤمنینعلیه السلام پرداخته، سپس به بیان ضرورت و جایگاه امامت در کلام ایشان و در نهایت به بررسی فضایل برجسته ﯼ اخلاقی و اعتقادی در کلام حضرت می پردازیم.

امید آن که این بررسی با بهره وری از کلام علی بن ابیطالب علیه السلام راهکارهای لازم در جهت بندگی واقعی را نشانگر باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :