پنج شنبه - 2018 اکتبر 18 - 8 صفر 1440 - 26 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190444
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1392 11:34
تعداد بازدید : 114

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

بررسی اختلال وسواس در اسلام با رویکرد به آیات و روایات

رساله حاضر به بررسي اختلال وسواس در اسلام با تكيه بر آيات و روايات مي پردازد. وسواس به معناي پنهاني، صوت خفي و القاء نيرنگ هاي شيطاني است كه به قلب و روان انسان القاء مي­شود تا او را از طريق عبوديّت خارج نموده و به ضلالت بكشاند. وسواس صفت مشبهه اسم شيطان است و از نظر عداوتي كه با بشر دارد در صدد اغواء و اضلال بشر برمي­آيد. از آنجا كه بررسي متون ديني و استخراج بايسته­هاي اعتقادي و شرعي مي­تواند تصورات موهوم و ناصحيح را اصلاح كرده و بر تصديقات و رفتار مؤثر افتد چنين پژوهش­هايي ضروري به نظر مي­رسد. به علاوه تحكيم اعتقادات مذهبي به وسيله­ي دلايل و راهكارها باتوجه به شرايط زندگي صنعتي، در درمان چنين بيماري­هاي رايجي تأثيرگذارتر و سريع­تر خواهد بود. دستیابی به آیات و روايات معصومين در خصوص روش­ها و­فنون شناختي، معنوي، ارتباطي، عملي و دارويي براي درمان اختلال وسواس فكري و عملي هدف پژوهش حاضر است. روان شناسان وسواس را نوعي بيماري مي­دانند زیرا تعادل رواني و رفتاري را از بيمار سلب مي­كند و روان كاوان آن را نوعي غريزه ناخودآگاه معرفي كرده­اند. با توجه به آیات وروایات شیطان عامل اصلی در این بیماری شناخته شده است و راهكارهايي كه براي رهايي از این دام معرفي شده است تقو ا و اجتناب از گناه، نماز، تلقين و ... مي­باشد. علاوه بر درمان شناختی، استعانت از خداوند، عبادت و اذکار، پناه بردن به خداوند و توقف در افکار در معالجه وسواس فکری مؤثر هستند. تقوا، بی اعتنایی، تلقین، استدلال و مراقبه راهکارهای درمان وسواس عملی و جبری هستند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی اختلال وسواس در اسلام  با رویکرد به آیات و روایات

1392

وجیهه غلامی

زهرا امی

 مجتبی تدین

وسواس ، اختلال، فكري، عملي ، جبري، اضطراب ، شيطان

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

رساله حاضر به بررسي اختلال وسواس در اسلام با تكيه بر آيات و روايات مي پردازد.

وسواس به معناي پنهاني، صوت خفي و القاء نيرنگ هاي شيطاني است كه به قلب و روان انسان القاء مي­شود تا او را از طريق عبوديّت خارج نموده و به ضلالت بكشاند. وسواس صفت مشبهه اسم شيطان است و از نظر عداوتي كه با بشر دارد در صدد اغواء و اضلال بشر برمي­آيد.

از آنجا كه بررسي متون ديني و استخراج بايسته­هاي اعتقادي و شرعي مي­تواند تصورات موهوم و ناصحيح را اصلاح كرده و بر تصديقات و رفتار مؤثر افتد چنين پژوهش­هايي ضروري به نظر مي­رسد. به علاوه تحكيم اعتقادات مذهبي به وسيله­ي دلايل و راهكارها باتوجه به شرايط زندگي صنعتي، در درمان چنين بيماري­هاي رايجي تأثيرگذارتر و سريع­تر خواهد بود. دستیابی به آیات و روايات معصومين در خصوص روش­ها و­فنون شناختي، معنوي، ارتباطي، عملي و دارويي براي درمان اختلال وسواس فكري و عملي هدف پژوهش حاضر است. روان شناسان وسواس را نوعي بيماري مي­دانند زیرا تعادل رواني و رفتاري را از بيمار سلب مي­كند و روان كاوان آن را نوعي غريزه ناخودآگاه معرفي كرده­اند. با توجه به آیات وروایات شیطان عامل اصلی در این بیماری شناخته شده است و راهكارهايي كه براي رهايي از این دام معرفي شده است تقو ا و اجتناب از گناه، نماز، تلقين و ... مي­باشد. علاوه بر درمان شناختی، استعانت از خداوند، عبادت و اذکار، پناه بردن به خداوند و توقف در افکار در معالجه وسواس فکری مؤثر هستند. تقوا، بی اعتنایی، تلقین، استدلال و مراقبه راهکارهای درمان وسواس عملی و جبری هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :