دوشنبه - 2018 اکتبر 15 - 5 صفر 1440 - 23 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190403
تاریخ انتشار : 2 آذر 1391 10:30
تعداد بازدید : 163

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زهرای اطهر(سلام الله علیها)

ادب انبیاء اولوالعزم در قرآن

ادب و تربیت یکی از حیاتی ترین ویژگی های انسانی است و تر بیت و ادب بستر خوشبختی و بد بختی انسان ها و جوامع انسانی را فراهم می کند، ادب شامل هر عملی است که مورد پسند عقل و دین واقع مي شود. از آن رو که انسان موجودی است مستعد همه والائیها، به سبب ادب و تربیت درست، الهی و متخلق ربّانی می شود که انبیای اولوا العزم الهی انسان را به این مقام می رسانند. برای دستیابی به ادب انبیای اولوالعزم ابتدا مفاهیم ادب ،اخلاق و تربیت از منظر قرآن بررسی شده و سپس ضرورت وجود الگوی رفتاری با دلایل عقلی و نقلی اثبات می گردد.از آنجایی که انبیای الهی به عنوان بهترین الگو معرفی شده اند نشانه های ادب ایشان نسبت به خدا و مردم، با استفاده از تفاسیر مختلف موضوعی، روایی و تربیتی با روشی توصیفی تحلیلی بیان می گردد. بنابراین از رساله حاضر در یافته می شود که انبیای او لوالعزم در خصوص ادبشان با خدا به مر حله ای از عبودیت و تسلیم رسیده اند که همه ی خیرها و نعمت ها از آن خداست و خود فقیر محض بوده و به در گاه الهی دائم الذکر بوده اند؛ اما در رابطه با ادب انبیا با مردم می توان به ادب ایشان در برخورد با بی ادبان روزگار خود اشاره کرد و بدین ترتیب روش مؤدب شدن و نحوه سلوک با افراد و جامعه را از آنان آموخت.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ادب انبیاء اولوالعزم در قرآن

1391

پروانه شعبانی

فاطمه احمدی

طوبی شاکری

ادب، اخلاق، تر بیت، انبیای اولوالعزم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ادب و تربیت یکی از حیاتی ترین ویژگی های انسانی است و تر بیت و ادب بستر خوشبختی و بد بختی انسان ها و جوامع انسانی را فراهم می کند، ادب شامل هر عملی است که مورد پسند عقل و دین واقع مي شود. از آن رو که انسان موجودی است مستعد همه والائیها، به سبب ادب و تربیت درست، الهی و متخلق ربّانی می شود که انبیای اولوا العزم الهی انسان را به این مقام می رسانند.

برای دستیابی به ادب انبیای اولوالعزم ابتدا مفاهیم ادب ،اخلاق و تربیت از منظر قرآن بررسی شده و سپس ضرورت وجود الگوی رفتاری با دلایل عقلی و نقلی اثبات می گردد.از آنجایی که انبیای الهی به عنوان بهترین الگو معرفی شده اند نشانه های ادب ایشان نسبت به خدا و مردم، با استفاده از تفاسیر مختلف موضوعی، روایی و تربیتی با روشی توصیفی تحلیلی بیان می گردد. بنابراین از رساله حاضر در یافته می شود که انبیای او لوالعزم در خصوص ادبشان با خدا به مر حله ای از عبودیت و تسلیم رسیده اند که همه ی خیرها و نعمت ها از آن خداست و خود فقیر محض بوده و به در گاه الهی دائم الذکر بوده اند؛ اما در رابطه با ادب انبیا با مردم می توان به ادب ایشان در برخورد با بی ادبان روزگار خود اشاره کرد و بدین ترتیب روش مؤدب شدن و نحوه سلوک با افراد و جامعه را از آنان آموخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :