چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 190198
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1390 13:8
تعداد مشاهدات : 125

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

اميد (رجاء) در اسلام

تحقیق پایانی سرکارخانم لیلا اشتری ماهینی با عنوان"اميد (رجاء) در اسلام"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اميد (رجاء) در اسلام

 

1390

 

ليلا اشتري ماهيني

 

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

 

 

سید مجتبی تدین

 

 

اميد، رجاء، آرزو، أمل، ترس، خوف 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

عامل حرکت انسانی در قالب معرفت اسلامی، رجاء و خوف از خدا است. دو عامل رجاء و خوف موجب می شود تا انسان ها بر حسب مراتب ایمان و معرفت خود، به عبادت خدا بپردازند؛ عبادت برخی افراد به دلیل ترس از عذاب جهنم است و کسانی که از درجات ایمان بالاتری برخوردارند، از ترس این که مبادا از چشم خدا بیفتند عبادت خدا می کنند: «فهبنی... صبرت علی عذابک فکیف اصبر علی فراقک»؛ اگر بر عذابت صبر کنم، چطور می توانم بر فراقت صبر کنم؟

بازسازي اخلاقي و تعالي شخصيت معنوي انسان نيز از والاترين و مقدس ترين اهداف پيامبران الهي و جانشينان ايشان بوده است. آنان با تحمل مشقت هاي بسيار در اين مسير تمامي همّ خويش را بر آن گذاشتند تا  اخلاق نيک را با شيوه هاي رفتاري و گفتاري خويش به آدمي بياموزند و او را از زشتي ها به دور داشته، متوجه حقيقت والاي انساني و ارزش سترگش کنند، از اين رو کمتر گزاره ي ديني را مي توان يافت که در متن آن صبغه اي اخلاقي وجود نداشته باشد، در اين ميان نقش برجسته ي عصمت و طهارت (D) بسيار چشمگير جلوه مي نمايد. آنان به عنوان تجسمي از روح اخلاق، برترين آموزگاران نيکي و نيکوسيرتي بودند و هر لحظه از زندگي پربرکت شان دربردارندة عالي ترين درس هاي آموزنده و نکته هايي برجسته از اخلاق الهي است.

در اين تحقيق سعي شده است که بررسي اميد (رجاء) از لحاظ حقيقت و اثر آن و همچنين بررسي منابع نقلي اميد (رجاء) و معرفي مصداق هاي عيني و عملي اميد در اسلام و بحث راجع به مفاهيم مرتبط با اميد (رجاء) از قبيل ترس (خوف) و معرفي بهترين اميد پرداخته شود.

اميد است که اين تحقيق راه گشاي مسلمانان و جوانان علي الخصوص شيعيان باشد و در زندگي خود هيچ گاه اميد صادق و واقعي به خداوند متعال را از دست ندهند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :