سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188184
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1393 2:42
تعداد بازدید : 103

تخقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

در شناخت و حفظ عزت و عزتمندی

بعد از تلاش و پژوهش یافتیم که در این کره ی خاکی که همچون دریای خروشان زده و مواج است برای این که خودرا به ساحل نجات رسانیم و خود را از غرق شدن نجات دهیم باید نفس خود را پاک کرده و در پاک بود ن آن تلاش کنیم و بعد از پالایش نفس باید آن را عزت بخشید و این عزت را حفظ و آن را پرورش داد . در این پژوهش یافتم که مهم ترین عامل رشد و کمال روحی ، عزت نفس است . عزت نفس آن حالتی است که نمی گذارد انسان به راحتی خود را خوار و ذلیل کند و مغلوب کسی شود و باعث ارجمند شدن و گرامی شدن روح او می شود و عزت واقعی همانا بالاصاله برای خداوند است و بالافاضه از آن مؤمنان و هر که خواهان عزّت است باید از خداوند بخواهد . و البته یک شبِ نمی توان به آن رسید بلکه برای رسیدن به آن تلاش کرد عواملی که باعث پایداری آن می شود همچون اطاعت و عبودیت ، تقوا الهی پیشه کردن و پیروی از رهبران دینی و غیره بهره برد . یکی دیگر از یافته های این پژوهش این است که عزت نفس را از کودکی باید در فرد پرورش داد تا با الگو قرار دادن انسان هایی چون ائمه اطهار (علیهم السلام ) راه خویش را بیابند و عزت خود را افزایش دهند . تا به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا کنند و چه نیکوست که هر نسلی این موهبت الهی را به نسل بعد از خود منتقل کند تا جامعه ای سالم داشته باشیم به امید آن روز.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


در شناخت و حفظ عزت و عزتمندی

1393
فاطمه احمدی نیکو
سکینه منصوری
طوبی شاکری
عزت ، ذلت، نفس

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


عزت نفس یکی از هیجان های مثبت در وجود آدمی است که بر اندیشه ، احساس و رفتار انسان اثر می گذارد . مفهوم عزت نفس در قرآن و حدیث بسیار بکار رفته است و مترادف با واژه هایی همچون کرامت نفس ، معرفت نفس ، اعتماد به نفس و ... است .

و همچنین در کتب های روان شناسی با واژه های گوناگونی مانند : اعتماد به نفس ، خود باوری و تقویت  وخودکفایی بکاررفته است .

عزت نفس در زمینه ها و بسترهایی می روید که بدون تأمین بایسته این بسترها هرگز پایدار نخواهد بود . عزت نفس تبلوری است از نگاه ارزشمند انسان به خود ، خدا و جهان هستی و ارتباط بین آن ها ، لذا فرایند شکل گیری عزت نفس آدمی تنها زمانی میسر است که باورها و نگرش ها و اعتقادات او بر پایه ایدئولوژی و جهان بینی صحیح استوار باشد ، تا به هدفمند کردن انسان او را به اوج عزت رساند . آن چه از آموزه های دینی بدست می آید ، می رساند که دین اسلام بر ایجاد زمینه و عوامل عزت و کرامت نفس  زدودن عوامل ذلت نفس تأکید می کند  وتوجهی عمیق به این نیاز روانی ، بلکه هدف آفرینش دارد . و در ابتدا خدا را به عنوان عزتمند واقعی معرفی می کند تا دیگران نیز او را سرمشق بگیرند و حتی به افراد که به این مهم دست یافته اند اشاره های زیادی می کند . و از مهمترین عنصرهای تشکیل دهنده شخصیت عزیز النفس ، می توان به چگونگی بینش وی نسبت به هستی نام برد . هم چنین ، اطاعت و بندگی ، توکل ، قناعت ، قطع امید کردن از مردم ، تقوا ، ایمان و ... در بدست آوردن و افزایش عزت نفس نقش مؤثری ایفا می کند و اسلام نیز بر ایجاد این زمینه تأکید دارد . آن چه از گذرگاه های دینی درباره ستایش عزت نفس و نکوهش ذلت نفس وارد شده است ، همه درراستای مشخص کردن جایگاه والای عزت نفس مثبت و پرهیزداشتن از عزت نفس منفی است و البته باید این را یادآور شد که عزت نفس و افزایش آن یک بحث روانشناسی نیز است که باید از دوران کودکی و نوجوانی به آن توجه داشت و در راه ایجاد و افزایش آن باید تلاش کرد همانطور که این در تحقیق از کتب های مختلف روانشناسی بهره گرفته شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :