چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188088
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1395 0:56
تعداد بازدید : 226

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)

چکیده تعالیم کتاب های آسمانی از دیدگاه امام صادق(ع)

امام صادق(ع) به یکی از شاگردانش فرمود: از من چه چیزهایی آموخته ای؟ گفت: آقاجان هشت مسئله فرا گرفته ام. حضرت فرمود: آنها را برایم توضیح بده. گفت:


امام صادق(ع) به یکی از شاگردانش فرمود: از من چه چیزهایی آموخته ای؟ گفت: آقاجان هشت مسئله فرا گرفته ام. حضرت فرمود: آنها را برایم توضیح بده. گفت:


1) هر چیز مورد علاقه را که دیدم هنگام مردن از صاحبش جدا می شود، همت خود را از آن گرفتم و صرف چیزی کردم که از من جدا نمی شود تا موقع تنهایی ام مونس من گردد و آن، «انجام دادن کار نیک» است. امام فرمود: سوگند به خدا که کار خوبی کرده ای.


2) گروهی از مردم را دیدم که به فامیل و مال و فرزند افتخار می کنند. در حالی که این امور افتخاری ندارد و من افتخار بزرگ را در این سخن خدا یافتم که می فرماید: - ان اکرمکم عندالله اتقکم- قطعاً گرامی ترین شما پیش خدا پرهیزگارترین شماست. (حجرات/13) لذا کوشش کردم نزد خدا عزیز و گرامی باشم. امام فرمود: سوگند به خدا که کار خوبی کرده ای.


 3) مردم را سرگرم بازی دیدم. اما من به سخن خدا گوش دادم که: - و اما من خاف مقام ربه و نهی النفس عن الهوی فان الجنه هی المأوی- و اما کسی که از مقام پروردگارش ترسید و خود را از هوای نفس بازداشت پس همانا جایگاه وی بهشت است. (نازعات/ 40) لذا تلاش کردم با هواهای نفسانی مبارزه کنم تا سر به طاعت خدا نهاده باشم. حضرت فرمود: سوگند به خدا که کار نیکی انجام داده ای.


4) دیدم هر کسی چیزی را که دارد، دوست داشته و در نگهداری آن می کوشد. اما من به این آیه توجه کردم:
- من ذالذی یقرض الله قرضا حسنا فیضاعفه و له اجرکریم- کیست آن کس که به خدا وام نیکو دهد تا آن را برایش دو چندان کند و او را در آخرت پاداشی کریمانه باشد؟ (حدید / 11) لذا هر چیز ارزشمندی را تقدیم خدا کردم تا ذخیره روزی باشد که به آن نیازمندم. امام صادق(ع) فرمود: سوگند به خدا که کار خوبی کرده ای.


 5) دیدم مردم به خاطر روزی، نسبت به یکدیگر حسد می ورزند. اما خدا فرمود: - نحن قسمنا بینهم معیشتهم فی الحیوهًْ الدنیا و رفعنا بعضهم فوق بعض درجات لیتخذ بعضهم بعضا سخریا و رحمهًْ ربک خیر مما یجمعون - این ما هستیم که معیشت مردم را در دنیا میانشان تقسیم می کنیم و بعضی را بر دیگران برتری دادیم تا همدیگر را به خدمت بگیرند و رحمت پروردگارت از آنچه مردم ذخیره می کنند بهتر است (زخرف/ 32) لذا من به هیچ کس حسد نمی کنم و اگر چیزی را از دست دادم برایش غصه نمی خورم. امام صادق(ع) فرمود: سوگند به خدا که کار خوبی کرده ای.


6) دیدم مردم نسبت به یکدیگر کینه ورزی و دشمنی می کنند. اما خدا فرمود: -ان الشیطان لکم عدو فاتخذوه عدوا حقیقتاً شیطان دشمن شماست. پس او را دشمن بگیرید. (فاطر/6) لذا بجای دشمنی با مردم به دشمنی با شیطان پرداختم. امام فرمود: سوگند به خدا که کار نیکی کرده ای.


7) دیدم مردم در طلب روزی بسیار تلاش می کنند. اما قرآن می گوید: جن و انس را نیافریدم مگر اینکه مرا بندگی کنند. از آنان هیچ رزقی نمی خواهم و نمی خواهم که مرا اطعام کنند. همانا خدا روزی رسان و صاحب قدرتی استوار است. (ذاریات/ 58) لذا یقین کردم که وعده و گفتار خدا راست است. دل به وعده او بستم و به سخن او راضی شدم و به جای اینکه نگران روزی باشم به حقی که او بر عهده من دارد توجه نمودم. امام(ع) فرمود: سوگند به خدا که کار خوبی کرده ای.


8) دیدم گروهی به تندرستی و سرمایه و مال فراوان خود و انسانهای مثل خود دل بسته اند. اما خدا فرمود: و هر کس از خدا پروا کند برای او راه خروجی پدید می آورد. و او را از جایی که گمان نمی برد روزی می رساند و هرکس بر خدا توکل کند او برایش کافی است. (طلاق/3) لذا بر خدا توکل کردم و دل از غیر خدا بریدم. امام فرمود: سوگند به خدا که تعالیم تورات و انجیل و زبور و قرآن و سایر کتابهای آسمانی همه بر محور همین هشت مسئله دور می زند. (مجموعه ورام ج 1ص555)

محمد مهدی رشادی معارفی از کیهاننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :