سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188058
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1393 3:15
تعداد بازدید : 244

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

سیمای زنان نیکوکار و زیان کار در قرآن

به گرفتن درس هاي سازنده تشويق کنيم و تشويق شويم . 1ـ صفات و ویژگی های بانوان پرهیزکار قرآنی که به عنوان برترین بانوان در قرآن معرفی شده اند بدین گونه است که قرآن سخنی از بانوان برزگوار نمونه ای می کند که با دارا بودن ویژگی های خاص از جمله پرهیزکاری ، پاکدامنی، بردباری و شایستگی اخلاقی برگزیده خدا می شوند و جزو برترین بانوان جهان معرفی می شوند به طوری که در هنگام عبادت های خالصانه و خاشعانه توأم با حضور قلب، هزار ملک مقرب به آن ها سلام می کنند و با آن ها سخن می گویند و به صورتی که خداوند نام محدثه و صدیقه و طاهره به آنان عنایت می کند، باشد که با اسوه قرار دادن این بانوان شیوه صحیح زندگی را بیاموزیم . 2ـ زنان نیکوکار در قرآن با اعمالی توانستند به عنوان مادر الگوی دیگر زنان باشند این مادران نمونه الگوی سازنده ای در عفت و فداکاری می باشند و نقش اساسی در حمایت و گسترش توحید داشته اند و این که خود را به مخاطره می اندازند تا زمینه رشد و تربیت پیامبران الهی را فراهم کنند و این اعمالی است که این مادران را به عنوان الگوهای برتر قرآنی معرفی می کند . 3ـ اعمالی که همسران نیکوکار را برترین همسران معرفی کرد کرامت ، فداکاری و مهربانی و استقامت بود که به برخورداری از این فضایل نقش مهم و اساسی در زندگی پیامبران داشته اند و همسران خود را برای رسیدن به هدف والای خویش یاری کرده اند لذا می توان این بانوان را الگویی مناسب برای همه همسران در همه دوره ها یاد کرد . 4ـ قرآن در احوال بانوان ناشایست و این که چه عواملی سبب زیانکار بودن آن ها شد به ما می آموزد که در بین زنان افرادی بودند که با این که شرایط مناسبی برای ایمان آوردن در مقابلشان بود اما به خدای سبحان کفر ورزیده و اهل دوزخ شدن که اشاره دارد به همسر نوح (علیه السلام )، لوط (علیه السلام ) که چگونه در مهد توحید نه تنها باری از دوش همسرانشان برنداشته اند بلکه با توطئه و خیانت به افشاگری اسرار همسران خویش پرداخته و با اعمال خود در صف مشرکان و منادیان شرک قرار گرفته و به مقابله با دعوت به توحید برخاسته اند . -

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

سیمای زنان نیکوکار و زیان کار در قرآن 

 

 1393

 

طاهره ریحانی

 

سکینه منصوری

 

محمد روحی 

 

سیما، زن ، زیان کار ، نیکوکار 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


در قرآن کریم بیش از ده سوره در مورد زن بحث می کند حتی دو سوره از آن نیز به نام زن نامگذاری شده است . طبق آیات قرآن کریم زن و مرد بر حقیقت واحدی آفریده شده اند و جز با انجام عمل نیک و شایسته و قرب به خداوند مزیتی ندارند و این کتاب الهی برای هدایت طبقه خاصی نیز نیامده بلکه برای هدایت همه ی انسان ها آمده است .

و در آن به احوال بانوانی پرداخته که نامشان در قرآن به عنوان زنان نیکوکار و زیانکار یاد شده است . برخی از این بانوان به دلیل عبادت ، بردباری و پرهیزگاری که داشته اند سرآمد بانوان نیکوکار جهان شمرده شدند . ازجمله حضرت زهرا (سلام الله علیها )وحضرت مریم(علیها السلام ) . این بانوان متدین با گام های استوار عملی واعتقادی به جایی رسیدند که ملائکه به حضور آنان می رسیدند و در مسائل مختلف به گفت و شنود با آن ها می پرداختند و بعضی دیگر که جزو برترین مادران نمونه قرار گرفتند آن چنان به قرب الهی نائل گشتند که مشمول الطاف بی نظیر الهی گشته و در پیری صاحب اولاد شدند مانند حضرت ساره و حنانه ( علیهما السلام ) و همین طور از مادران نمونه می توان به مادر موسی (علیه السلام ) یوکابد و حضرت هاجر اشاره کرد که با فداکاری و امدادهای الهی فرزندان خویش را از خطر نجات داده و در امتحان الهی خویش سربلند بیرون آمدند و از حضرت خدیجه (علیها السلام ) ماریه قبطیه و رحیمه به دلیل رشادت هایی که از خود نشان داد و همسران خویش را یاری نمودند می توان به عنوان همسران نیکوکار یاد کرد و در مقابل می توان از بانوانی نام برد ، با این که همسر پیامبر بودند ولی به دلیل ناسازگاری و افشاگری و آزار و اذیت پیامبران مورد مذمت و انتقاد قرآن قرار گرفتند و به عنوان زنان زیانکار معرفی شدند از جمله عایشه و حفصه و همسر حضرت نوح و لوط (علیهم السلام ) 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :