سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187852
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1395 22:0
تعداد بازدید : 267

مدرسه علمیه نرجس خاتون (س) شهریار

در مکتب امام علی(ع) - مطلب 14

آیا با وجود این همه مومن، هنوز 313 نفر برای یاری امام زمان عج آماده نشده اند⁉️ - چه چیزی موجب زندگی و مرگ روح می شود؟؟ - حديث روز - فواید سفر - جرعه نوش احکام شریعت گذاشتن عکس در سایتهای اینترنتی مثل فیس بوک و ... از نظر شرعی چه حکمی دارد ⁉️ - آیا بهتر نبود مثل غرب به جای دعا کردن برای پیشرفت تلاش می کردیم؟⁉️ -

« در مکتب امام علی علیه السلام »


********************************************************
آیا با وجود این همه مومن، هنوز 313 نفر برای یاری امام زمان عج آماده نشده اند⁉️ 

 اینکه 313 نفر یاران اصلی امام عصر وجود ندارند قابل اثبات نیست و ممکن است وجود داشته باشند.
 آماده شدن 313 نفر تنها شرط ظهور نیست که با وجودشان ظهور قطعا محقق شود بلکه یکی از شرایط آن در کنار سایر شرایط است که باید محقق شوند.
 بی تردید حتی اگر 313 نفر آماده باشند -تا زمانی که مردم جهان به سطح پذیرش منجی نرسیده باشند- نمی توانند کاری بکنند و ظهور امام منجر به شهادت او در عین بی تفاوتی اکثریت مردم خواهد شد و این موافق خواست خدا نیست.
 «بداء» به عنوان یکی از معتقدات ما به معنی تاخیر در ظهور و تغییر زمان آن است که بسته به اعمال مردم عصر ظهور اتفاق می افتد یعنی حتی در صورت محتمل بودن زمان ظهور، به سبب گناهان مردم، این زمان به تاخیر می افتد و ممکن است تا بحال بارها زمان ظهور به تاخیر افتاده باشد.
 شرط اصلی تحقق ظهور، اراده و خواست خداست که هیچ کس حتی امام عصر از زمان آن با خبر نیست و این آزمونی برای راستی آزمایی مدعیان ایمان است که به چه میزان بر سر ایمان خود محکم و استوار هستند.
 امام علی (علیه السلام):
«بدانید آنان که در زمان غیبت حجت خدا در دین خود ثابت مانده و به خاطر طول مدت غیبت منکرش نشوند، روز قیامت با من هم درجه خواهند بود.» (بحارالانوار، ج51، ص109) 

فراموش نکنیم که اعمال ما در تعجیل یا تاخیر ظهور امام عصر تاثیر مستقیم دارد و با ترک گناهان و تقویت عقیده بر وجود امام و ظهور او در عصری که شبهات علیه او رواج دارد، موجبات تعجیل در ظهور را فراهم  نماید


پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/

  
چه چیزی موجب زندگی و مرگ روح می شود؟؟

قالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ(ع):
«إِنَّ لِلْجِسْمِ سِتَّةَ أَحْوَالٍ الصِّحَّةَ وَ الْمَرَضَ وَ الْمَوْتَ وَ الْحَيَاةَ وَ النَّوْمَ وَ الْيَقَظَةَ وَ كَذَلِكَ الرُّوحُ فَحَيَاتُهَا عِلْمُهَا وَ مَوْتُهَا جَهْلُهَا وَ مَرَضُهَا شَكُّهَا وَ صِحَّتُهَا يَقِينُهَا وَ نَوْمُهَا غَفْلَتُهَا وَ يَقَظَتُهَا حِفْظُهَا»

اميرالمؤمنين عليه السّلام فرمودند:
جسم و بدن را شش حالت است:

صحت
بيمارى
مرگ
زندگى
خواب 
بيدارى

 و روح هم، چنين است

دانش، موجب زندگانی آن می شود
جهل، مرگ روح است
شک، بیماری آن
یقین، صحت آن
غفلت؛ خواب روح 
و نیز حفظ و یادآوری؛ بیداری روح است.

 بحارالانوار، جلد ۵     اللهم عجل لولیک الفرج


پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/
    

حديث روز 

⚜امام علی(ع) فرمودند:

آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما، در قرآن است

نهج البلاغه ص223 ، خطبه 158

  پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/
    

امام المتقین علی علیه السلام    
مستدرك الوسائل، ج 8، ص 115

فواید سفر
 
تغَرَّبْ عَنِ الأَوْطانِ فى طَـلَبِ الْعُلا وَسافِرْ فَفِى الأَسْفارِ خَمْسُ فَوائِدَ تَفَرُّجُ هَمٍّ وَاكْتِسابُ مَعيشَةٍ وَعِلْمٌ وَآدابٌ وصُحْبَةُ ماجِدٍ.

امام على عليه‏ السلام فرمودند: براى كسب بلند مرتبگى از وطن خود دور شو و سفر كن كه در مسافرت پنج فايده است: 🌹


 نکته ها 
  – "تفرج هم" ؛ اندوه ها از دلتان برطرف می شود، مسافرت كردن و از دروازه شهر بیرون رفتن به طور طبیعی همان است و غم و غصه ها در شهر ماندن همان. پس اولین فایده اش اینست كه از هم و غم ها نجات پیدا می كنید، لااقل روح انسان كه زیر سنگینی غم و غصه ها لگدمال می شود، برای مدتی آزاد می گردد.

 "و اكتساب معیشة"؛ گاه معیشت با کسب آرامشی که در سفر بدست آورده میشود در بازگشت افزون می یابد 
"و علم"؛ غیر از كسب معیشت، كسب علم كنید. هر عالمی یك دنیایی است. ممكن است در شهر شما عالم های بزرگ و درجه اولی باشند ولی هر گلی، بویی دارد. عالمی كه در شهر دیگر است ممكن است از یك نظر در حد عالم شهر شما نباشد ولی او هم برای خود دنیایی دارد. وقتی با دنیای او روبرو شدید غیر از دنیایی كه داشتید، با دنیای علم دیگری نیز آشنا خواهید شد و علوم دیگری به دست خواهید آورد.
 "و آداب"؛ همه آداب و اخلاق ها، آداب و اخلاقی نیست كه مردم شهر یا كشور شما می دانند. وقتی به جای دیگری سفر می كنید با یك سلسله آداب دیگر برخورد می كنید و احیاناً متوجه می شوید كه برخورد و عادت های آنها بهتر از عادت مردم شماست، آدابی كه مردم آنجا رعایت می كنند بهتر از آداب مردم شماست. ممكن است یك سلسله آداب و اخلاق در مسافرت بیاموزید. لااقل می توانید آداب آنها را با آداب خود مقایسه كنید، قضاوت كنید و آداب خوبتر را انتخاب كنید.

❤️ "و صحبة ماجد"؛ غیر از مسئله كسب علم، صحبت است. صحبت یعنی چه؟ یعنی همنشینی. در سفر به همنشینی با مردمان بزرگ توفیق پیدا می كنید. گاهی صحبت (همنشینی) با افراد بزرگ به روح شما كمال می دهد. "فی طلب العلی" معنایش اینست كه مسافرت بكنید و هدفتان از مسافرت این نباشد كه برویم ببینیم گرانترین هتل ها را كجا می توان پیدا كرد، بهترین غذاها را كجا می توان خورد، فلان عیاشی را در كجا می توان انجام داد، و از این قبیل.

"تغرب عن الاوطان فی طلب العلی"؛ در طلب فضیلت ها و علوها و رقائها و كمال ها از وطن دوری كن و اینهاست كه در اثر هجرت از وطن نصیب شما می شود.                                                                                                                                                               

  پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/
    
جرعه نوش احکام شریعت   
گذاشتن عکس در سایتهای اینترنتی مثل فیس بوک و ... از نظر شرعی چه حکمی دارد ⁉️

 پاسخ : اگر عکس پوشش کافی نداشته باشد و باعث مفسده یا جلب توجه یا موجب آزار و اذیت صاحب عکس شود، جایز نیست و حرام است. 

♻️ دیدن عكس زن مسلمان نامحرم، بدون حجاب، با توجه به شرایط زیر اشكالی ندارد:
 
الف ـ پوشش زن به حد متعارف ـ مانند پوششی كه زنان در منزل در مقابل خانواده دارند ـ باشد. 

ب ـ صاحب تصویر را نشناسد. 

ج ـ نگاه به قصد شهوت نباشد و خوف مفسده نیز نداشته باشد.


  پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/
    
آیا بهتر نبود مثل غرب به جای دعا کردن برای پیشرفت تلاش می کردیم؟⁉️ 

 دینی که مانع پیشرفت و رفاه بشر شود، اساسا حقیقی نبوده و باید رها شود. مسیحیت قبل از رنسانس، آزادی های بشر را نفی کرده و به حکام و کشیش های کلیساها جایگاه غیر قابل نقد داده بود و هر گونه پیشرفت علمی که خلاف معتقدات کلیسا باشد را مجازات می کرد. این مسیحیت تحریف شده است زیرا مخالف فطرت بشر و آموزه های الهی است. اما اسلام به واسطه اتکاء به عقلانیت، نه تنها از علم آموزی ممانعت نمی کند بلکه هیچ کاری را به اندازه فراگیری علم، با ارزش ندانسته و دستور به احترام عالمان می دهد. پس اسلام (دین اصیل) مانع پیشرفت بشر نیست.
1⃣ پیامبر اکرم صلى ‏الله‏ عليه ‏و‏آله: طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد. (مصباح الشریعه،ص13)
2⃣ امام صادق عليه ‏السلام: مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سازد تا همه آنان را وارد بهشت كند. (مستدرك الوسايل، ج12، ص201)
 از سویی دین به معنی برنامه جامع برای اداره زندگی بشر و تامین سعادت دنیوی و اخروی بشر است. پس اگر دین، مانع سعادت وی شده و یا در اداره امورش ناتوان باشد، مردود می باشد. مانند مسیحیت که به کلیسا محدود شده و در متن زندگی مردم نقشی ندارد پس دین ناقص شایسته تبعیت نیست. اما اسلام مطابق ادعای عقلایی خود، تمام عرصه های زندگی انسان را با جهت گیری تامین هم زمان سعادت دنیوی و اخروی اداره می نماید.
 آیا دعا کردن، کاری مطلوب است یا خیر؟ دعا، ایجاد رابطه با خالق هستی است که قدرت مطلق بوده و توان رفع مشکلات بشر را دارد. حال اگر دعا در کنار تلاش کافی صورت گیرد، نیل به خواسته ها را تسهیل می نماید و هیچ عاقلی مخالف این رابطه با خدا نیست. اما اگر بدون تلاش و از روی سستی، به دعا اکتفا کنیم، کاری بیهوده کرده ایم و این ربطی به دین ندارد زیرا دین به تلاش و کوشش دستور داده است. 
1⃣ حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم : عبادت ده جز است که نه جز آن در کار و تلاش برای به دست آوردن روزی حلال است. (مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏13، ص 12)
2⃣ امیر المومنین علیه السلام : آفت موفقیت تنبلی است. (تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 463 ، ح 10617)
✅ آیا غرب با کنار گذاشتن دین و دعا کردن به پیشرفت رسیده است و آیا وضعیت کنونی ما، محصول اعتقاد ما به دین و دعا کردن است؟! هر چند غرب دین تحریف شده و مخالف علم را کنار گذاشت ولی پیشرفت های مادی غرب، پسرفت اخلاقی را در پی داشته و سعادت همه جانبه را در پی نداشته است. وقوع جنگ های جهانی و کشتارهای وسیع با سلاح های اختراع شده بشر و فاجعه فروپاشی خانواده موید این مطلب است. از سویی ما به عنوان مسلمان به دلیل استعمار توسط غرب، از تلاش و کوشش سر باز زده و فقط به دعا کردن اکتفا کردیم و چون نتیجه ای ندیدیم، دین را مقصر دانستیم. دلیل این اشتباه در قضاوت هم، موفقیت در صنایعی است که با غلبه بر ضعف فرهنگی خود در ردیف کشورهای تراز اول مطرح هستیم مانند انرژی هسته ای، هوا و فضا، موشک و ... . 
✅ بهتر است بجای توجیه عقب ماندگی فرهنگی و سستی و راحت طلبی خود، دست از اتهام به دین برداشته و مطابق دستور دین، علوم مختلف را تحصیل و برای بهبود زندگی خود بکار بگیریم. شبهاتی که برخی مغرضان و مخالفان دین مطرح می نمایند، باعث تقویت کوتاهی ها و توجیه آن ها نشود.


  پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :