چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187848
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1391 12:28
تعداد بازدید : 321

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

راه های رسیدن به کمال انسان در نهج البلاغه

در این پایان نامه به بررسی «برخی از راه های رسیدن به انسان کامل در نهج البلاغه» پرداخته می شود، باید دانست انسان کامل کسی است که در تمامی ابعاد به کمال رسیده و این مقام ویژه افرادی خاص است. و عموم افراد به قدر وسع خویش در ابعاد گوناگون به کمال دست می یابند. در این مجموعه به برخی راهکارهای نظری و عملی برای رسیدن به کمال در نهج البلاغه پرداخته شده است. انگیزه اصلی از انتخاب این موضوع، شناخت راه هایی برای رسیدن به انسان کامل در کلام امام علی (ع) بود؛ تا در پرتو این شناخت بتوان گام هایی را در مسیر تکامل طی کرد. و هدف از انتخاب این موضوع این بود که پس از شناخت انسان کامل در کلام امیرالمومنین (ع) سعی در الگو قرار دادن ایشان نموده و گامی بسوی کمال برداشته شود. در این نوشتار بعد از بررسی لغوی و اصطلاحی «انسان و کمال» به دیدگاه امام علی (ع) در رابطه با انسان کامل و برخی از راه های نظری و عملی برای رسیدن به کمال اشاره شده و در نتیجه پس از بررسی های انجام شده دریافتیم که انسان کامل ویژه افرادی خاص بوده و دست یافتن به آن امری بعید می باشد. زیرا انسان کامل با شناخت و معرفت والای خود و به تبع آن مقام عصمت، تمام حسنات را در حد کمال دارا می باشد و در تمام شئون خویش کامل است. و این درحالی است که افراد عادی به دلیل عدم معرفت کافی و وساوس شیطانی باید کسب معرفت نموده و طی طریق کمال نمایند و با کسب معارف نظری و عملی و ایمان و اعتقاد راسخ به آن، به کمال در ابعاد مختلف دست یابند.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)  

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

راه های رسیدن به کمال انسان  در نهج البلاغه

 

 

 

12/12/1391

 

منیره روستا   

 

فروغ السادات سجادی فر      

 

فرزانه السادات نیکو برش  

انسان،کمال،انسان کامل، راه های کمال، کمال انسانی.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در این پایان نامه به بررسی «برخی از راه های رسیدن به انسان کامل در نهج البلاغه» پرداخته می شود، باید دانست انسان کامل کسی است که در تمامی ابعاد به کمال رسیده و این مقام ویژه افرادی خاص است. و عموم افراد به قدر وسع خویش در ابعاد گوناگون به کمال دست می یابند. در این مجموعه به برخی راهکارهای نظری و عملی برای رسیدن به کمال در نهج البلاغه پرداخته شده است.

انگیزه اصلی از انتخاب این موضوع، شناخت راه هایی برای رسیدن به انسان کامل در کلام امام علی (ع) بود؛ تا در پرتو این شناخت بتوان گام هایی را در مسیر تکامل طی کرد. و هدف از انتخاب این موضوع این بود که پس از شناخت انسان کامل در کلام امیرالمومنین (ع) سعی در الگو قرار دادن ایشان نموده و گامی بسوی کمال برداشته شود.

در این نوشتار بعد از بررسی لغوی و اصطلاحی «انسان و کمال» به دیدگاه امام علی (ع) در رابطه با انسان کامل و برخی از راه های نظری و عملی برای رسیدن به کمال اشاره شده و در نتیجه پس از بررسی های انجام شده دریافتیم که انسان کامل ویژه افرادی خاص بوده و دست یافتن  به آن امری بعید می باشد. زیرا انسان کامل با شناخت و معرفت والای خود و به تبع آن مقام عصمت، تمام حسنات را در حد کمال دارا می باشد و در تمام شئون خویش کامل است. و این درحالی است که افراد عادی به دلیل عدم معرفت کافی و وساوس شیطانی باید کسب معرفت نموده و طی طریق کمال نمایند و با کسب معارف نظری و عملی و ایمان و اعتقاد راسخ به آن، به کمال در ابعاد مختلف دست یابند.

کلیدواژه: انسان، کمال، انسان کامل، راه های کمال، کمال انسانی.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :