شنبه - 2018 دسامبر 15 - 7 ربيع الثاني 1440 - 24 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187843
تاریخ انتشار : 30 تیر 1395 23:0
تعداد بازدید : 397

مدرسه علمیه نرجس خاتون (س) شهریار

در مکتب امام علی(ع) - مطلب 12

چرا ارث و دیه زن نصف مرد و ظالمانه است ⁉️ - پس از ضربت خوردن مولا شكوه ها با پيامبر (ص) - آداب غـــــــــــــذا خــــــــــــــــوردن - مشاوره - عاقل کیست -
« در مکتب امام علی علیه السلام »********************************************************
پس از ضربت خوردن مولا
شكوه ها با پيامبر (ص)
 امیرالمومنین علیه السلام در سحرگاه روزی که ضربت خوردند فرمودند:
⚫️
همان گونه كه نشسته بودم، خواب چشمانم را ربود، رسول خدا (ص) را ديدم، پس گفتم اي رسول خدا! از امت تو چه تلخيها ديدم و از لجبازي و دشمني آنها چه كشيدم؟
پيامبر (ص) فرمود: نفرينشان كن.
گفتم: خدا بهتر از آنان را به من بدهد، و بجاي من شخص بدي را بر آنها مسلط گرداند.
⚫️
في سحرة اليوم الذي ضرب فيه
مَلَكَتْنِي عَيْنِي وَ أَنَا جَالِسٌ فَسَنَحَ لِي رَسُولُ اللَّهِ (صلي الله عليه وآله) فَقُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ مَا ذَا لَقِيتُ مِنْ أُمَّتِكَ مِنَ الْأَوَدِ وَ اللَّدَدِ فَقَالَ ادْعُ عَلَيْهِمْ فَقُلْتُ أَبْدَلَنِي اللَّهُ بِهِمْ خَيْراً مِنْهُمْ وَ أَبْدَلَهُمْ بِي شَرّاً لَهُمْ مِنِّي.
#نهج_البلاغه
#خطبه_70
پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/
💠امام المتقین علی علیه السلام      
نهج البلاغه، حکمت 449


مَن کَرُمَت عَلیهِ نَفسُه هانَت عَلیهِ شَهوَاتهُ       
 «هر کس که کرامت نفس خودش را احساس کند، شهوات در نزد او کوچک و حقیر می شود.» 

#نکات تربیتی 
کرامت نفس و عزت نفس بر موفقیت های کودک در تمام زمینه ها تأثیر بسیاری دارد. مثلاً کودکانی که احساس خوبی درباره توانایی های خود دارند، معمولاً بهتر از کودکانی که عزت نفس خوبی ندارند، درس می خوانند.

پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/

 آداب غـــــــــــــذا خــــــــــــــــوردن 
 آیت الله مجتهدی تهرانی(ره):

 پیغمبر (ص) امیرالمۆمنین (ع) را وصیت کرد کنار سفره که می نشینی، دوازده خصلت را باید یاد بگیری

🔵چهار عدد از آن ها👈 واجب است 

🔵چهار عدد از آن ها 👈 مستحب است

🔵 و چهار عدد از آن ها 👈 ادب است.

💠 واجبات آن ها:
 
1⃣👈 بدانید غذایی که می خورید حلال است یا حرام. هر چیزی را نخور. خانه هرکسی که ربا می خورد، رشوه می خورد و خمس نمی دهد، نرو. آیه قرآن هم هست: «فالینظر الانسان الی طعامه». انسان وقتی که غذا می خورد، باید ببیند از کجا آمده است.

2⃣👈 اول غذا، بسم الله بگو.

3⃣👈 بعد از غذا هم شکر بگوید: الحمدلله.

4⃣👈 آبگوشت می خوری، به مادرت نگو آبگوشت چیست؟ نان خالی هم اگر دارید، باید راضی باشید و بگویید خدایا به نان و پنیرت هم شکر.

▪️غذای خودت را بخور و به دیگران نگاه نکن.

▪️ چه کار داری؟ مخصوصاً صاحب خانه نگاه می کند که مهمان ها چه می خورند، این هم ادب است که آدم، کم نگاه کند.

پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/

💖حضرت علی (علیه السلام) در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرموند:« عباد الله! اعلموا... محادثة النّساء تدعوا الی البلاء و بزبغ القلوب. و الرّمق لهنّ یخطف نور ابصار القلوب و لمح العبون مصائد الشّیطان؛     
 ای بندگان خدا! بدانید كه... گفتگو و اختلاط مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل ها را منحرف می سازد، و پیوسته به زنان چشم دوختن نور چشم دل را خاموش می گرداند، و همچنین با گوشه چشم به نامحرم نگاه كردن از حیله و دام های شیطان است.»              بحارالانوار ج 74 ص 291          

سوال از مشاور
اگر کسی را دوست داشته باشیم نمی دانیم آن طرف ما را دوست دارد یا نه باید چه طور بفهمیم دوستمان دارد یا چطور به او بفهمانیم که ما او را دوست داریم باید چطور بگوییم که مرتکب گناه نشویم.

پاسخ مشاوره

قبل از پاسخ به سوال تان بايد مسئله عشق ودوستي تان را مشخص نماييد.
آيا قصدتان براي ارتباط دوستي و فهماندن به او براي ازدواج است؟ يا صرفا دوست پسري داشته باشيد و با او مدتي خوش باشيد و ....؟
بديهي است كه در صورت دوم هر گونه ارتباط تان با او از نظر شرعي اشكال خواهد داشت.
البته اين موضوع ممكن است كه آثار روحي ، رواني و اجتماعي خاصي نيز به دنبال داشته باشد. اين گونه رابطه هاي دوستي را كه اصطلاحا از نوع دوستي هاي خياباني است ( به دلايل بسيار زياد كه در صورت لزوم در مكاتبه بعدي برايتان خواهيم نوشت ) به صلاح تان نمي دانيم . حتي اگر اين نوع دوستي ها به ازدواج ختم شود ، غالبا ازدواج هاي موفقي نبوده است كه آن نيز دلايل خاصي دارد.
اما اگر قصد ازدواج داريد ، ابتدا بايد ببينيد كه آيا او و شما شرايط لازم براي ازدواج را داريد يا نه؟
ايا او را براي همسري خود مناسب مي دانيد؟ توجه داريد كه سخن از زندگي هميشگي با او است. در اينجا نبايد صرفا بر اساس احساس و اين كه عشق ودوستي حاكم است ، قضاوت كنيد.
بايد حكم عقل را كه از طرف خداوند در وجود هر انساني براي راهنمايي او قرار داده است ، در نظر داشته باشيد. به تجربه و با توجه به آمارها ثابت شده كه تصميم احساسي ، يا ازدواج صرفا با انگيزه عشق ، در بسياري از موارد ، در ادامه با مشكلات بسيار مواجه شده و به طلاق انجاميده است.
بعد از اطمينان از مسايلي كه بيان شد ، سوال تان تازه مطرح مي شود كه آيا او هم شما را دوست دارد يا نه ؟
📢براي رسيدن به اين هدف ، بايد خودتان مستقيما اقدام نكنيد.
از طرف يكي از دوستان ، يا افراد خانواده فاميل ، نظر و علاقه تان را به شكلي كه به شخصيت تان لطمه نزند ، به او برسانيد . اين نكته بسيار مهم است كه دختر بايد به گونه اي رفتار كند كه وقار و متانتش حفظ شود تا در صورت دريافت جواب منفي ، سرخورده نشده ، يا در صورت دريافت جواب مثبت ، در زندگي آينده با مشكلي مواجه نشود.
در اين صورت متوجه علاقه تان مي شود و اگر قصد ازدواج و شرايط لازم  آن را داشته باشد  ، براي خواستگاري اقدام خواهد كرد.
✳️متوجه باشيد كه با فهميدن علاقه تان ، نخواهد اين موضوع را كش دار كند ، يا رابطه عاشقانه و به دور از انظار ديگران برقرار كند ، اين مسئله علاوه بر مشكلات  شرعي ، با آسيب هاي خاص خود روبرو است.
موفق باشید.

برگرفته از کانال مهر بانو  پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/
عاقل کیست
امام على عليه السلام
ليسَ العاقِلُ مَن يَعرِفُ الخَيرَ مِنَ الشَّرِّ وَلكِنَّ العاقِلُ مَن يَعرِفُ خَيرَ الشَّرَّينِ

عاقل آن نيست كه #خير را از #شر تشخيص دهد، بلكه عاقل كسى است كه ميان دو شر، آن را كه #ضررش كمتر است بشناسد.

بحار_الانوار(ط-بیروت)ج75،ص6پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/


چرا ارث و دیه زن نصف مرد و ظالمانه است ⁉️ 

 این حرف مغرضانه و کلی گویی است در حالیکه ارث زن همیشه نصف مرد نیست، بلکه در برخی موارد مساوی مرد و در برخی موارد نیز بیشتر از مرد است:
1⃣ سهم مساوی از ارث:
 الف- سهم الارث پدر و مادر میت: اگر شخص متوفی فرزند نیز داشته باشد، پدر و مادر وی به طور مساوی یک ششم ارث می برند.
ب– کلاله ی مادری: سهم برادر و خواهر مادری از ارث مساوی است. 
2⃣ سهم بیشتر زن از ارث:
 الف- در صورتی که متوفی یک پدر و یک دختر داشته باشد، پدرش فقط یک ششم ارث را می برد و مابقی ارث مال دختر است.
ب- اگر فرزندان متوفی در زمان حیاتش مرده باشند و از آنها فرزندی باقی مانده باشد، یعنی متوفی دارای نوه باشد، نوه پسری سهم پسر را به ارث می برد و نوه دختری سهم دختر را به ارث می برد. پس اگر نوه ی پسری متوفی دختر باشد، و نوه ی دختری پسر باشد، به آن دختر که نوه پسری است دو برابر آن پسری که نوه دختری است ارث تعلق می گیرد.
3⃣ سهم کمتر زنان از ارث:
 مشهورترین آن سهم دختر به نسبت پسر از پدر می باشد. که دختر نصف پسر سهم می برد.
 دیه تعیین ارزش و قیمت انسان نیست. بدیهی است که اگر دیه، ارزش انسانی مقتول بود، خداوند متعال دیه عالم نسبت به جاهل، متقی نسبت به اهل معصیت و ... را مساوی قرار نمی داد. بلکه دیه ناظر به بدن یا همان جسم فرد مقتول می باشد. و باید دقت شود که «دیه» به مقتول تعلق نمی گیرد که اگر دو برابر بود بگویند لابد ارزش مرد بیشتر است! بلکه به اولیای دم و بازماندگان او تعلق می گیرد. در واقع این سهم زن از دیه مرد است که دو برابر سهم مرد از دیه زن می باشد. 
 در اسلام بار اقتصادی خانواده به دوش مردان گذاشته شده است ( سوره نساء آیه 34 ) و باید طبق دستورات، نفقه و خرج خانواده را او بپردازد. در مقابل ؛ زن در نظام خانواده هیچ مسئولیت اقتصادی ندارد { یعنی از دیدگاه اسلام اگر زنی مال فراوانی از خودش داشته باشد هیچ دستوری برای اینکه آن مال را برای خانواده باید خرج کند، وارد نشده است و او می تواند مال خود را برای مسائل شخصی خودش خرج کند}
پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/پریسا دنیای شکلک ها  www.sheklakveblag.blogfa.com/


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :